68’lilerden TİP’e NATO uyarısı… Listede kimler var

Ukrayna Savaşı bütün hızıyla sürerken, Rusya’ya karşı NATO’nun genişleme politikası da devam ediyor. NATO, uzun süredir İsveç ve Finlandiya’yı bünyesine katmaya çalışıyordu. Finlandiya’nın katılımı Türkiye’nin olumlu oy kullanmasıyla gerçekleşti. Emperyalist askeri kulübün bir üye daha kazanması TBMM’de yapılan oylamayla mümkün oldu.

Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusunun TBMM’de oylandığı gün Türkiye İşçi Partili vekillerin oylamaya katılmaması ise dikkatleri çekmişti. ABD emperyalizmine ve NATO’ya karşı olduğunu sık sık dile getiren TİP, NATO’nun genişlemesini sağlayan toplantıya katılmamış, dolayısıyla beklenen ‘hayır’ oyunu vermemişti.

Türkiye kamuoyunun dikkatini çeken bu durum 68 kuşağı üyelerinin tepkisiyle karşılandı. 1960’lı ve 70’li yıllarda devrimci faaliyet yürüten önemli isimler TİP’in bu tavrını yazılı olarak protesto etti.

68’li devrimciler, “ TBMM’de Finlandiya’nın NATO’ya girişine yani NATO’nun biraz daha genişleyip güçlenmesine onay verildi. Bu ABD ve NATO yanlısı utanç verici oylama sırasında Türkiye İşçi Partisi’nin mecliste olmadığını hayretle gördük” diyerek başladıkları metinde TİP’in ‘her fırsatta’ ABD ve NATO karşıtı söylemlerde bulunduğunu hatırlatarak bu oylamaya katılarak ‘hayır’ oyu vermelerinin ‘ne kadar doğru ve anlamlı ve kalıcı olurdu’ ifadelerini kullandılar.

“Her zaman ifade ettikleri dört oyun kıymeti tam da böyle bir zamanda önem taşıyacaktı” diyen 68’liler “TİP’in mecliste yer almasının nedeni de bu değil mi” diye sordular. 68’liler Dört milletvekilinden birinin bile meclise giderek ‘hayır’ oyu vermiş olmasının TİP’in tek başına direnişi olarak tarihe geçmiş olacağını vurguladılar.

Türkiye İşçi Partisi’nin eylemleriyle söylemlerinin birbirini tutmadığını belirten 68’liler, TİP’e karşı bir güven sorunu yaşadıklarını ifade ettiler.

68’liler TİP’e yazdıkları metni protesto cümleleriyle bitirdi:

“68’liler olarak en hassas olduğumuz noktadan bakarak NATO’yu ve Amerikan emperyalizmini desteklemek anlamına gelebilecek bu gaflet halini şiddetle protesto ediyoruz.”

Metnin altına 68’li Devrimciler olarak şu isimlerin imzaları var:

Gökalp Eren

Dilşat Zülkadiroğlu

Mustafa Zülkadiroğlu

Selahattin Okur

Adem Ercan

Namık Kemal Boya

Mehmet Atay

Şükrü Ceyhan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir