AB, Alzheimer ilacına onayı vermedi

EMA, Aducanumab ilacının Alzheimer semptomlarının erken tespit edildiği vakalarda etkili olmadığını açıkladı.

Alzheimer üzerine çalışma yapan kurumlar bu verilen karardan memnun olmadıklarını, binlerce kişi için önemli bir tedavi seçeneğinin yok edildiğini söyledi.

20 yıl sonra ilk kez Alzheimer hastalığına yeni bir tedavi imkanı sunan Aducanumab ilacı, ABD’de Haziran ayında tartışmalı bir şekilde onaylanmıştı.

O dönemde birçok bilim insanı ilacın deneylerde etkili olduğuna dair çok az kanıt olduğunu, sadece Alzheimer hastalarının beyinlerinde hücrelere zarar verebilen anormal kümeler oluşturan bir protein olan amiliodi hedef almak konusunda olumlu göstergeler olduğunu söyledi.

BBC’nin haberine göre ilacın ABD’li üreticisi Biogen, önümüzdeki iki hafta içinde EMA kararının yeniden incelenmesini talep edebilir.

Biogen’in İngiltere’nin denetim kuruluşu İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’na (MHRA), ilacın İngiltere’de kullanımı için ayrıca başvuru yapıp yapmayacağı bilinmiyor.

EMA kararını erken seviye Alzheimer hastası olan 3 bin kişiyle yapılan iki deneyin sonuçlarına dayandırdı. Deneyler, hastalarda ilacın düşük ve yüksek dozda verilmesinin etkilerini tespit etmek için yapıldı ve hastaların bir kısmına plasebo, yani içinde aktif ilaç maddesi içermeyen haplar verildi.

Düşük derecede bilişsel bozukluk ve bunaması olanların semptomları deneyden 78 hafta sonra tekrar değerlendirildi.

EMA, “Deneylerin sonuçları çelişkiliydi ve Aducanumab ilacının erken seviye Alzheimer hastalarında etkili olmadığı ortaya çıktı. Üstelik hastaların beyin taramalarında şişkinlik ve kanama olduğu gözlemlendi. İlaç zararlı olabilir” açıklamasını yaptı.

EMA, ilacın olası riskleri göze alınabilecek kadar faydalı olmadığı sonucuna vardı ve ilacın pazarlanmamasını tavsiye etti.

AB’de yaklaşık 8 milyon kişinin bunama rahatsızlığı olduğu tahmin ediliyor. İngiltere’de ise 1 milyon. Bu sayıların 2050 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor ve Alzheimer hastalığının bunama vakalarındaki en büyük etken olduğu düşünülüyor.

İngiltere’de Alzheimer Araştırmaları adlı kurumun başkanı Hilary Evans, kararın “Alzheimer hastaları için büyük bir hayal kırıklığı” olduğunu söyledi.

Evans, “Biogen veri toplamaya devam ederek Aducanumab ilacının güvenliliği ve etkisini takip etmeli” eklemesinde bulundu.

İngiltere’de Alzheimer Topluluğu adlı kurum şu anda 125’ten fazla Alzheimer ilacının deney sürecinde olduğunu ve bu süreci desteklemek için daha fazla maddi desteğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Related Posts

Mate çayı yararları nelerdir? Mate çayı günde kaç bardak içilir?

Mate çayı, Güney Amerika’da yetişen mate bitkisinden elde dilerek hazırlanan ve insan sıhhati için sayısız yarara sahip bitki çayıdır. Türkiye’de …

DSÖ’den umutlandıran açıklama: Koronavirüsün sonu geliyor

Umutlandıran açıklama DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında geldi. Kovid-19 ve maymun …

SMA’lı 13 aylık Aybars bebek, 3 defa kalp krizi geçirdi

Antalya’da 15 ay evvel dünyaya gelen Aybars Karadağ, 2 aylıkken seyahat sırasında kötüleşti. Bunun üzerine Karadağ ailesi, Aybars’ı hastaneye …

Güneş yanığından sonra asla yapılmaması gereken 10 şey

Güneş yanığı, güneşten gelen ultraviyole ışınlarına çok maruz kalmanın akabinde cildin iltihabi bir reaksiyonudur. Çok yaygın olan bu yanık …

Sıcak hava dalgası sırasında kaçınılması gereken 10 yanılgı

Bu yaz sıcak hava dalgası bilhassa Avrupa’da kendisini ağır formda gösteriyor. Sıcak hava dalgası, son yılların en kötülerinden biri olarak …

DSÖ’den maymun çiçeği açıklaması: Global olay sayısı 10 bine yaklaştı

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği salgınında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.