ABD’den, Suudi Arabistan’a 12. ziyaret

ABD’nin 46. lideri olan Biden, evvelki gün, İsrail’den başlayarak Ortadoğu çeşidine çıktı. Biden, 13-16 Temmuz’da İsrail, Filistin ve Suudi Arabistan‘ı kapsayan bölge ziyaretinin birinci durağı olan İsrail’in başşehri Tel Aviv’e gitti.

İsrail ve Filistin ziyaretini tamamladıktan sonra bugün ilerleyen saatlerde Orta Doğu çeşidinin ikinci ayağı olan Suudi Arabistan’a geçecek olan Biden, Cidde kentinde Mısır, Irak ve Ürdün‘ün yanı sıra Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ülkeleri başkanlarının hazır bulunacağı bir doruğa katılacak.

Biden’in bu ziyareti, bugüne kadar iktidara gelen ABD liderlerinden birinci sefer birinin, İsrail ziyaretinden sonra Suudi Arabistan’a geçtiği birinci ziyaret olma özelliği taşıyor.

ABD-Suudi Arabistan ziyaretlerinde genel olarak ikili alakaların güçlendirilmesi ve bölgesel problemler ana gündem hususlarını oluşturuyor.

ABD’de son 48 yılda idareye gelen 8 ABD Lideri’nin Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretler şu biçimde:

İLK LİDER RİCHARD NİXON

ABD’de 1969 – 1974 yılları ortasında iktidarda kalan eski liderlerden Richard Nixon, Suudi Arabistan’ı ziyaret eden birinci ABD Lideri olarak biliniyor. Nixon, 1974’te yaptığı Cidde ziyaretinde periyodun Suud Hükümdarı Faysal bin Abdülaziz ile bir ortaya geldi.

JİMMY CARTER’IN ZİYARETİ

ABD’de 1977-1981 yıllarında koltuğu devralan Jimmy Carter, 1978 yılında yaptığı Suudi Arabistan ziyaretinde devrin Hükümdarı Halid Bin Abdulaziz tarafından kabul edildi.

BABA BUSH 3 SEFER SUUDİ ARABİSTAN’I ZİYARET ETTİ

1989-1993 yıllarında vazifeye gelen George H. W. Bush, 1990, 1991 ve 1992 yıllarında 3 sefer Cidde ve Riyad’ı ziyaret ederek, Kral Fahd bin Abdulaziz ile görüşmelerde bulundu. Bu periyot tıpkı vakitte Irak’ın Kuveyt’i işgal ettiği yıllara denk geldi.

BİLL CLİNTON 1 ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

1993- 2001 yıllarında idarede kalan Clinton, 1994 yılında ülkeyi ziyaret ederek Kral Fahd ile bir ortaya geldi.

GEORGE W. BUSH SUUDİ ARABİSTAN’I 2 SEFER ZİYARET ETTİ

ABD’de 2001-2009 yıllarında 2 periyot idarede kalan George W. Bush da Suudi Arabistan’a iki kere ziyarette bulundu.

Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’a Ocak 2008’de birinci ziyareti yapan Bush, Kral Abdullah bin Abdülaziz Al Suud ile bir ortaya geldi. Bush, ülkeye ikinci ziyaretini ise Mayıs 2008’de gerçekleştirdi.

BARACK OBAMA DA ÜLKEYE 2 ZİYARET YAPTI

Beyaz Saray’a 2009-2017 yıllarında hükmeden ABD Lideri Barack Obama, Haziran 2009’da Suudi Arabistan’a yaptığı birinci ziyaretinde Hükümdarı Abdullah bin Abdülaziz Al Suud tarafından karşılandı. Obama, Ocak 2015’te yaptığı ikinci ziyarette ise vefat eden Kral Abdullah bin Abdülaziz Al Suud için kardeşi Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud’a taziyelerini iletti.

DONALD TRUMP’IN YURT DIŞINAKİ BİRİNCİ DURAĞI

ABD’ye 2017-2021 yıllarında bir devir hükmeden Lider Donald Trump da yurt dışına birinci ziyaretini Suudi Arabistan’a yaptı. Mayıs 2017’de Riyad’ı ziyaret eden Trump, terörle uğraş çalışmaları için 55 Arap ve Müslüman ülkenin yetkilileriyle bir doruğa katıldı.

BİDEN, 12. ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRECEK

ABD Lideri Joe Biden ise idareye geldiği Ocak 2021’den bu yana Suudi Arabistan’a birinci ziyaretini gerçekleştiriyor. İsrail ve Filistin’deki temaslarının akabinde Cidde’ye geçecek Biden’ın, Körfez İşbirliği Kurulu’na (KİK) üye ülkelerin yanı sıra Mısır, Irak ve Ürdün’ün katılacağı bir tepeye katılacak.

Biden, geçen hafta Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, kendisinin İsrail’den Cidde’ye uçakla seyahat eden birinci ABD Lideri olacağını belirtti.

Orta Doğu’daki istikrar ve güvenliğin artırılmasını umduğunu vurgulayan Biden, “Gelecek hafta, 11 Eylül akınlarından bu yana bölgede çatışma vazifesinde bir ABD askeri olmadan Orta Doğu’yu ziyaret eden birinci lider olacağım. Bu durumu bu türlü müdafaayı amaçlıyorum.” tabirlerini kullandı.

Biden, Obama devrinde ABD Lider Yardımcısı olduğu mühlet zarfında Suudi Arabistan’ı 2 sefer ziyaret etmişti.

ABD’nin Riyad Büyükelçiliği bilgilerine nazaran, Suudi Arabistan ile ABD ortasındaki münasebetlerin geçmişi 1933 yılına dayanıyor. ABD, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde 1944 yılında açtığı büyükelçiliğini ise 1984 yılında Riyad’a taşıdı. ABD’nin halihazırda Cidde ve Zahran’da olmak üzere Suudi Arabistan’da 2 konsolosluğu bulunuyor.

Related Posts

Arnavutköy’de freni boşalan tır dehşet saçtı

Kaza, dün öğlen saatlerinde Arnavutköy Tayakadın Mahallesi’nde meydana geldi. Teze nazaran şoför arıza yapan tırı yolun kenarına çekerek tamir …

Ünlü mimar Nişan Yaubyan son yolculuğuna uğurlandı

İkiz Kuleler’in yapımında yer alan ve Mimar Sinan Büyük Ödülüne de layık görülen Mimar Nişan Yaubyan, 9 Ağustos’ta tedavi gördüğü Yedikule Surp …

Atletico Paranaense uzatmalarda yarı final biletini aldı

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) tarafından bu yıl 63’üncüsü düzenlenen ve kıtanın “Şampiyonlar Ligi” olma özelliği taşıyan …

Arabistan’a transfer olan Berat Özdemir, çalışanlara saat ikram etti

Trabzonspor’dan ayrılan Berat Özdemir, Suudi Arabistan’ın yolunu tutarken, kulüp çalışanlarına da çok manalı bir jest yaptı. Personele saat …

Erdoğan’dan Slovenyalı mevkidaşıyla ortak açıklama: Savunma sanayii vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(Slovenya ile) Dostluk, müttefiklik ve stratejik iştirak temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki devirde …

Meksika’da çeteye yönelik operasyonda 4’ü polis, 13 kişi öldü

Meksika basınında yer alan habere nazaran, El Salto kentine bağlı San Lorenzo semtinde, organize kabahat örgütüne operasyon yapan polis, çete …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.