Alman perakende devleri konkordato ilan ediyor… Konkordatolar, Türk tedarikçilerin ihracatını etkileyebilir.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden Almanya’nın perakende devleri ardı ardına konkordato ilan ediyor. Arkalarında milyarlarca Euro’luk borç bırakan bu şirketlerin iflasından en çok etkilenenler ise Türk tedarikçiler.

Türk tekstil şirketlerinin bugün oldukları konuma gelmelerinde dev Alman perakendeciler Karstadt Galeri, Klingel gibi devlerin etkisi büyük. Ancak pandemiden sonra bu manzara değişti. Avrupa’daki resesyon endişeleri artarken Almanya, Fransa ve İngiltere’de Konkordato ilanları özellikle Türk ihracatçıların sıkıntı yaşamasına neden oldu.

“KİMSE BUNU ÖNGÖREMEDİ”

Hürriyet gazetesinden Yasemin Salih ve Murat Tosun’un haberine göre İzmir’de kadın dış giyim üreten Hüsniye Arbay, Avrupa’daki iflaslardan etkilenen firmalardan biri. Are Tekstil adındaki firmasıyla 25 yılı aşkın süredir Almanya’ya ihracat yaptıklarını belirten Arbay, satışlarının yüzde 30’unu kapsayan Alman devi Klingel’in iflas açıklamasıyla zor duruma düştüklerini söyledi. “Klingel ana sezon için bize sipariş verdi. Biz de üretim yaptık, ürünleri gönderdik. Ancak şirket iflas açıkladı. 100 yıllık şirket, yılda 14 katalog çıkarıyor. Kimse bunu öngöremedi” diyen Arbay, Klingel’den alacaklarını tahsil edemedikleri için ellerindeki gayrimenkulleri satmak durumunda kaldıklarını anlattı. Arbay, sürecin mağdurlarından olduğu için Alman basınını yakından takip ettiğini ve son birkaç yılda 83 hazır giyim şirketinin iflas açıkladığını da vurguladı.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya da Avrupa’daki resesyondan dolayı Avrupa’daki şirketlerin arka arkaya iflas açıkladığını belirtti. Kaya, Türk şirketlerinin açıkihracat yapmalarının bu ortamda hayati bir önemi olduğunu söyledi. Kaya, “Bu nedenle Türk şirketlerinin bu gibi durumlarda tek güvencesi sigorta yaptırmak. Eximbank bu konuda çok esnek. Yoksa bu iflaslar ihracatçı firmalar için krize dönüşür. Pandemide bütün Avrupa markaları ödemelerini aksattı. Bu durumu sigorta sayesinde aştık. Evet bir yıl sonra ödeme alıyorsunuz ama ilişkilerinizi devam ettirebiliyorsunuz” diye konuştu.

1923 YILINDA KURULDU, BİN 300 ÇALIŞANI VAR

Mayıs ayında yeniden yapılandırma için iflas başvurusunda bulunan Almanya’nın önde gelen perakendecilerinden Klingel Grup tamamen kapanıyor. 1923 yılında Pforzheim’da kurulan ve şu an bin 300 çalışanı olan şirket için nasıl bir yol izleneceği tartışılırken, bu süre içinde ünlü perakendeciyi iflastan kurtaracak yatırımcı da bulunamadı. Gelecek yıl ocak ayına kadar faaliyetlerine devam edeceklerini açıklayan şirket yönetimi, iflasa gerekçe olarak cirodaki düşüşü gösterdi. Konjonktürel ve sektörel zorlukların kısa ve orta vadede ciroda arzu edilen iyileşme olmayacağını gösterdiği belirtilen açıklamada, ayrıca çok geniş kapsamlı masraftan tasarruf tedbirlerinin de yeterli olmayacağı kaydedildi. Kamuoyuna yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Yoğun çabalara rağmen, Klingel Grubu’nun tamamı için yatırımcı bulunamadı. Şirketler grubu, Ocak 2024 sonuna kadar ticari faaliyetlerine devam edecektir. Bundan sonra, uzaktan perakendecinin ticari faaliyetlerinin durdurulması gerekmektedir. Bu karar, alacaklılar komitesi tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda yönetimin teklifi üzerine alınmıştır. Klingel Grubu, Mayıs 2023’ten bu yana kendi kendini idare eden iflas işlemleri yürütmektedir.”

Açıklamada, şirketin kapanıncaya kadar müşterilerin siparişlerini verip ürünlerini teslim alabilecekleri kaydedilirken, tedarikçilere de ödeme yapılacağı vurgulandı. Açıklamada, “İade işlemleri ve diğer tüm hizmetler Ocak 2024’e kadar garanti altındadır. Bu kapanma sürecinde tüm tedarikçi ve hizmet sağlayıcılara ödeme yapılmaya devam edilecek” denildi. İşletme sendikası ise şirketin bu duruma gelmesinin yönetim hatasından kaynaklandığı suçlamasında bulundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx