Alzheimer Riskini Azaltıyor! Akdeniz Diyetinin Faydalarını Öğrenince Yeme Şeklinizi Gözden Geçireceksiniz!

Araştırmalara göre Akdeniz diyetini ve düşünce yapısını benimseyen kişilerde Alzheimer ve birçok hastalık riski azalıyor. Yeşil yapraklı ve lifli gıdalar, yemişler ve sebzeler bedeninizi olduğu kadar zihninizi de dinç tutuyor. Gelin detaylara birlikte bakalım…?

Kaynak: https://www.insider.com/mediterranean…

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, yeşillikler, zeytinyağı gibi Akdeniz diyetinde yaygın olan besinleri ve yiyecekleri tüketmek beyninizin daha genç kalmasını sağlıyor.

Bu demek oluyor ki aynı zamanda Alzheimer hastalığını da önlüyor..

Yunanistan, italya ve ispanya bölgelerindeki geleneksel beslenme düzenlerine dayanan diyet, yapraklı yeşillikler, zeytinyağı, balık, kuruyemiş ve baklagiller açısından zengin ve çok sağlıklı.

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, 581 yaşlı yetişkinin (ortalama 84 yaşında) Akdeniz diyetini ne kadar yakından takip ettiklerine ve yeme alışkanlıklarına göre bazı verileri incelediler.

Çalışmanın başlamasından ortalama yedi yıl sonra katılımcılar öldüğünde beyinlerini test için bağışladılar. Araştırma ekibi beyinleri, her ikisi de Alzheimer hastalığının belirtileri olan amiloid plaklar ve tau proteini yumakları açısından inceledi. (Alzheimer hastalığında meydana gelen, beyindeki sarmal liflerin patolojik birikimi)

Katılımcıların yüzde 66’sının Alzheimer hastalığı kriterlerini karşıladığını, sadece yüzde 39’una da ölmeden önce teşhis konduğunu buldular.

Çalışma sırasında Akdeniz diyetini en yakından takip eden katılımcılarda Alzheimer teşhisi neredeyse yüzde 40’tan daha azdı ve beyinleri önemli ölçüde daha az bilişsel gerileme belirtisi gösterdi.

Araştırmacılara göre beyinleri, Akdeniz diyetine en az uygun olan yiyecekleri yiyen insanlardan 18 yaş daha gençti.

Sebzeler, yemişler, kepekli tahıllarla dolu olan ve kırmızı meyveler gibi antioksidan bakımından zengin meyveleri de içeren bu diyetle bağlantılı benzer faydalar da buldular.

Akdeniz diyetinin, daha sağlıklı yaşlanma, daha düşük iltihaplanma ve daha az bilişsel gerileme gibi olumlu etkileri olduğu öne sürüldü.

Neurology dergisinde 8 Mart’ta yayınlanan yeni bulgular, daha fazla sebze, tam tahıllı besinler, kuruyemişler, meyveler ve zeytinyağı yemenin yaşlandıkça beyin sağlığını korumada önemli bir faktör olabileceğini söylüyor.

Çalışmanın başyazarı Puja Agarwal:

‘İnsanların diyetlerinde sadece bir alanda iyileşme olması bile (haftada altı porsiyondan fazla yeşil yapraklı sebze yemek veya kızarmış yiyecekler tüketmemek gibi) beyinde yaklaşık dört yaş daha genç olmaya benzer şekilde daha az amiloid plak demek.’

Araştırma, doğrudan daha fazla sebze ve diğer sağlıklı yiyecekleri yemenin Alzheimer riskini tamamen azaltıp ortadan kaldırdığını göstermese de, sonuçların denemeye değecek kadar umut verici olduğu söyleniyor.

Uzmanlar özellikle diyete, daha fazla yapraklı yeşillik eklemek gerektiğini söylüyorlar. Çünkü  yeşilliği en fazla tüketen çalışma katılımcılarının beyin yaşı, en az yiyen katılımcılardan yaklaşık 19 yaş küçük…

Biz de öğünlerinize bol bol sebze ekleyin deriz. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir