Azerbaycan’dan Pelosi’nin Ermenistan’daki açıklamalarına reaksiyon

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyareti sürüyor.

Pelosi burada kelamda Ermeni soykırımı anıtını ziyaret ederken Azerbaycan ve Ermenistan ortasındaki çatışmalar için de Azerbaycan idaresini suçladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı bahse ait bir açıklama yapıldı.

“Asılsız ve haksız suçlamalar kabul edilemez”

AA’nın haberine nazaran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Pelosi’nin bölgedeki durumu çarpıtan açıklamalarının, Azerbaycan’da derin ıstırap ile karşılandığı, Azerbaycan’a yönelik temelsiz ve haksız suçlamaların kabul edilemez olduğu belirtildi.

Açıklamada, 12 Eylül’ü 13 Eylül’e bağlayan gece, hudutta meydana gelen çatışmanın Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik geniş çaplı askeri provokasyonu olduğu, bu provokasyonun Azerbaycan ordusu tarafından engellendiği, tüm sorumluluğun Erivan idaresine ilişkin olduğu kaydedildi.

“Lobilerin takviyesini kazanmak için…”

Pelosi’nin Ermeni yanlısı bir siyasetçi olarak bilindiği ve heyetinde Ermeni yanlısı kongre üyelerinin bulunmasının bunu direkt gösterdiğine işaret edilen açıklamada, “ABD’de Kongre orta seçimleri devrinin yaklaştığını göz önünde bulundurursak, Pelosi’nin bu ziyaretini iç siyasi gündemi ve ABD’deki Ermeni lobi etraflarının dayanağını kazanmak için kullandığı görülüyor. ABD’nin iç siyasi gündeminin entrikalarının ve lobi etraflarının çıkarlarının, Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya’ya taşınması kabul edilemez.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Adaletten bahseden Pelosi’nin, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırganlık siyaseti, Azerbaycan topraklarının yaklaşık 30 yıl işgal altında bulunması ve yüz binlerce Azerbaycanlıya karşı yapılan etnik temizlikle ilgili bugüne kadar rastgele bir tavır sergilemediği” vurgulandı.

Pelosi’nin açıklamalarının, Ermenistan ile Azerbaycan ortasındaki bağlantıların olağanlaşmasına yönelik eforlara önemli bir darbe niteliği taşıdığı ve bölgede gerginliğin tırmanmasına hizmet ettiği aktarıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi, Ermenistan’ın provokasyonlarıyla sonda meydana gelen çatışmalar konusunda Azerbaycan’ı suçlamıştı.

Azerbaycan-Ermenistan hududundaki çatışma

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan güçlerinin 12 Eylül gecesinde, Azerbaycan’ın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyonu sonucu çatışmanın başladığını duyurdu.

Diplomatik temaslar sonucu, 2. Karabağ Savaşı’ndan sonraki en büyük çatışmada, Azerbaycan ile Ermenistan’ın ateşkes için anlaştığı bildirildi.

Azerbaycan 79 askerin şehit olduğunu açıkladı. Ermenistan ise ölen Ermeni asker sayısını 135 olarak duyurdu.

Azerbaycan çatışmalarda hayatını kaybeden yaklaşık 100 Ermeni askerin cesedini Erivan’a vermeye hazır olduğunu açıkladı, 17 Eylül’de 32 cesedi teslim etti.Azerbaycan’dan Pelosi’nin Ermenistan’daki açıklamalarına reaksiyon:

Related Posts

BBC araştırması: Yenilenebilir enerji üretimi için yaşlı ormanlar kesiliyor

Drax, İngiltere’nin en büyük elektrik santralini işletiyor ve ülkenin yenilenebilir enerjisinin yüzde 12’sini üretiyor. Yenilenebilir enerji …

Mersin’deki polisevi saldırısında teröristlerin kullandığı paramotor parçaları ele geçirildi

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Çöplü köyünde yapılan arama tarama çalışmasında örgüt mensuplarınca kullanıldığı değerlendirilen Paramotor/Trike …

İnşaatın çatısında çalışırken alt kata düşen emekçi yaralandı

Olay, İMES Organize Sanayi Bölgesi 3. Bulvarda bulunan inşaat halindeki bir binada meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, inşaatın çatısında …

Bakan Kasapoğlu: Türkiye’nin her spor dalında iddiası var

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bursa’nın İznik ilçesinde düzenlenen 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nın yapıldığı alanda …

Mansur Yavaş cephesinden adaylık tezine cevap

İYİ Partili bir kümenin Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’a Cumhurbaşkanı adaylığı teklifi götürdüğü ve Yavaş’ın da “6’lı masa …

Burkina Faso’da askeri hareketlilik yaşanıyor

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Vagadugu’da sabah saatlerinde silah sesleri duyuldu.Silah seslerinin akabinde, bir küme asker Vagadugu’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.