Bakan Soylu duyurdu: Ehliyetlerle ilgili yeni gelişme

Bakan Soylu, ATO Congresium’daki Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nı ziyaretinde çeşitli alanlarda verimliliğe katkı sağlayan son teknoloji eserlerinin sergilendiği stantları dolaştı.

Soylu, yüzde 40 daha ince olacak yeni pasaportların güvenlik kodu ve parametrelerinin de daha yüksek olduğunu anlatarak, “Hem pasaportumuzu hem ehliyetimizi hem Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarımızı hem de mavi kartlarımızı inşallah Cumhuriyetin 100. yılında çok daha yeni bir form ve güvenlik tedbirleri, daha yüksek bir halde vatandaşlarımızla buluşturacağız” sözünü kullandı.

“RENKLİ FOTOĞRAF BASACAĞIZ”

Bakan Soylu, ehliyetlerle ilgili yeni çalışmaya ait şu bilgileri paylaştı:

“Şu andaki ehliyetlerde tek fotoğraf var, yenisinde çift pencere bulunacak ve çipli olacak. Biliyorsunuz Avrupa Konvansiyonu içerisinde ehliyetimiz bütün Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılabiliyor. Biz ehliyeti kimliğe yüklüyorduk, artık kimliği de ehliyete yükleyebileceğimiz yeni bir süreç başlatıyoruz. Bu çalışmayı da Darphane ile başarılı bir biçimde yürütüyoruz.”

Ayrıyeten renkli fotoğrafların kullanılmasına yönelik test çalışmalarının başarılı olduğunu, ilgili makinelerin getirtileceğini anlatan Soylu, “Pasaporta da kimliğe de ehliyete de renkli fotoğraf basacağız” dedi.

“AİLE CÜZDANLARINA YÖNELİK DE BİR ÇALIŞMAMIZ VAR”

Bakan Soylu, aile cüzdanları ile ilgili bir çalışmanın da bulunduğunu vurgulayarak, “Aile cüzdanlarına ilişkin de bir çalışmamız var. Aile cüzdanlarının kendi özel formunu, o nikah sonrası ‘sallama’ formunu bozmadan bir çalışma yapacağız. Onu daha sonra açıklayacağız” diye konuştu.

YERLİ PARMAK İZİ TANIMA SİSTEMİ

Soylu, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda İçişleri Bakanlığınca oluşturulan standı ziyaretinde de burada tanıtılan uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin teknoloji konusundaki altyapısını çok düzgün bir biçimde geliştirdiğini vurgulayan Soylu, 2,5 yıl evvel çalışmalarına başlanan yerli parmak izi tanıma sisteminin son derece başarılı sonuçlar ortaya çıkardığına dikkati çekti.

Daha evvel yabancı bir şirketten alınan sistemin parmak izi doğrulamasının yüzde 82 olduğunu anlatan Soylu, yerli sistemin ise yüzde 94,7 oranında sonuç verdiğini aktardı.

Elektronik kimlik doğrulama sisteminin de altyapısı olan sistemi şu an emniyet, jandarma, kıyı güvenlik, göç yönetimi üzere tüm ünitelerin kullandığını belirten Soylu, bunun ileride ehliyet, şoför evrakı üzere imtihanlarda da sahteciliklerin yaşanmasının önüne geçeceğini lisana getirdi.

Bakan Soylu, “Noterlerdeki alış ve satışlarda, bankacılık, tapu ve kadastro süreçlerinde de bu altyapı rahat bir formda kullanılabilecek, devletin bütün kurumlarıyla entegre edebilme bahtına sahip olacağız” dedi.

Soylu, “Aynı formda e-imzanın kimliklere yüklenebilmesi ve yapılan süreçlerin vakitli ve ‘log’ yani süreç kayıtlarının yaklaşık 8 yıl kadar tutulmasının altyapısını da oluşturmaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Related Posts

A Milli Erkek Basketbol Takımı, Bormio kampını tamamladı

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde mücadele eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan A Milli Erkek Basketbol Takımı, başantrenör …

Şanlıurfa’da araba şarampole devrildi: 2 kişi yaralandı

 Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Tamer Mert Ayhan’ın (21) kullandığı 31 YF 121 plakalı araba, Siverek-Şanlıurfa kara yolunun 5. kilometresinde …

Tahıl koridorundan bir haftada 305 bin ton sevkiyat gerçekleşti

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye’nin de arabuluculuk yaptığı tahıl sevkiyatına yönelik mutabakat kapsamında, bir haftada 305 bin 458 …

LGS ikinci nakil sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, “LGS kapsamında yerleştirmeye temel ikinci nakil sonuçları açıklandı” AYRINTILAR GELİYOR…

TBMM Başkanı Şentop’tan, İsrail’e kınama

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail’in, Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetle kınıyorum. Son olarak, İsrailli …

Kosova-Sırbistan hududunda Rus gazeteci ‘casusluk’ kuşkusuyla gözaltına alındı

Sırbistan’dan Kosova’ya geçmek isteyen bir Rus gazetecinin gözaltına alındığı açıklandı. Reuters haber ajansına nazaran, Kosova İçişleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.