Biden’dan İsrail Başbakanına ‘nükleer silah’ garantisi

ABD Lideri Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Yair Lapid ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD’nin İran’ın nükleer silah sahibi olmasına müsaade vermeyeceği istikametindeki taahhüdünü yinelediği bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden ve Lapid’in bugün İran dahil global ve bölgesel güvenlik mevzularını ele aldığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamada, “Başkan Biden, ABD’nin İran’ın nükleer silah sahibi olmasına asla müsaade vermeyeceğine yönelik taahhüdünü bir kere daha lisana getirdi.” sözüne yer verildi.

Biden’ın Lapid’e temmuz ayındaki İsrail ziyaretindeki konut sahipliğinden ötürü teşekkür ettiği belirtilen açıklamada, “Biden, İsrail ve Lübnan ortasındaki deniz sonu müzakerelerinin gelecek haftalarda sonuçlandırılmasının değerini vurguladı.” denildi.

İsrail basınında yakın vakitte çıkan haberlerde, Başbakan Lapid’in İran’ın nükleer programına ait müzakere edilen milletlerarası mutabakat taslağı için Joe Biden ile görüşmeye çalıştığı lakin bu görüşmenin gerçekleştirilemediği belirtilmişti.

ABD, geçtiğimiz günlerde Suriye’de İran’ın İhtilal Muhafızları Ordusu’na bağlı kümelere yönelik olduğu teziyle 24 saat içinde iki farklı hava saldırısı düzenlemişti.

İRAN İLE NÜKLEER MUAHEDE VE MÜZAKERE SÜRECİ

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) ortasında 2015’te yaptırımların kaldırılması karşılığında Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve kontrol altına alındığı bir muahede imzalanmıştı.

Washington, eski Lider Donald Trump periyodunda, 2018’de mutabakattan tek taraflı çekilerek İran’a tekrar yaptırım uygulamaya başlayınca Tahran da mutabakattaki taahhütlerini kademeli olarak durdurmuş ve yine yüksek seviyede uranyum zenginleştirme dahil bir dizi adım atmıştı.

Anlaşmanın yine uygulanmasını sağlama ve ABD’nin mutabakata dönüşü için Nisan 2021’den beri Avrupa Birliği’nin (AB) koordinatörlüğünde Viyana’da yapılan müzakereler 8 Ağustos’ta sona ererken müzakerelerin koordinatörlüğünü üstlenen AB’nin sunduğu taslak muahede metni sonrasında taraflar en son muahedeye varma konusunda evvelki aylara göre çok daha olumlu işaretler vermişti.

İran Dışişleri Bakanlığı, AB tarafından sunulan ve nükleer müzakerelerde kesin yol haritası olarak kabul edilen muahede taslağına ait görüşlerini 15 Ağustos’ta AB’ye iletmiş ve taslak metne verdikleri cevaba karşılık ABD’nin karşılığını beklediklerini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 24 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İran ile nükleer mutabakata ait taslak metne yönelik AB aracılığı ile İran’ın görüşlerine karşılık verdiklerini duyurmuştu. Lakin bakanlık, İran’ın cevabının içeriği konusunda rastgele bir ayrıntı paylaşmamıştı. (AA)

Related Posts

Hakan Ericson: ‘Defansta eksikler, faydalanacağız’

UEFA Uluslar C Ligi 1. Küme altıncı ve son maçında pazar günü A Ulusal Kadro’yu konuk edecek Faroe Adaları Ulusal Ekibi’nin teknik yöneticisi …

Malatya’da TIR ile hafif ticari araç çarpıştı: 6 meyyit

Malatya’da Muratlı Mahallesi Kayseri-Malatya kara yolu Doğanlar mevkisinde Kayseri istikametine giden hafif ticari araç, karşı istikametten gelen …

Erdoğan’dan 6’lı masa eleştirisi: Bunların eline kalırsak halimiz nice olur

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sakarya Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen “Sakarya Acil Durum Hastanesi, Büyükşehir Yatırımları ve Eğitim …

Amini’yi tüm dünyaya duyurmuştu: Tutuklandı

Gazetecilikte Bayan Koalisyonu (CFWIJ), İran’da bir bayan gazetecinin tutuklandığını duyurdu. CFWIJ’in toplumsal medya hesabından yaptığı …

Rektörden tabip adayı ikizlere sürpriz!

Öğretmen olan Yıldırım çiftinin ikiz çocukları Ceren ve Yaren Yıldırım, ilkokuldan itibaren hayalini kurdukları doktorluk mesleğine ulaşabilmek …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Putin’in kısmi seferberlik ilanıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 77. Genel Konseyi’ne katılmak üzere gittiği ABD’nin New York kentindeki temaslarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.