“Biz bittik” diyen üretici: Hayatımda ben bu türlü bir yıl görmedim. Artık gitsinler

Türkiye’de her geçen gün artan girdi maliyetleri konusunda borç çıkması içerisinde olan üretici artık yarınını göremez hale geldi. Manisa’da bir mandıra sahibi aylık masrafının 150 bin lira çıktığını lisana getirerek, “Hayatımda ben bu türlü bir yıl görmedim. Artık gitsinler. ‘Biz yapamıyoruz’ desinler ve gitsinler.” formunda yansısını lisana getirdi.

Yükselen maliyetler karışışında önünü göremeyen üretici, sattığı eserden de para kazanamayınca borç batağına sürüklenmeye devam ediyor.

“Üretmesem daha iyi” diyen Manisalı üreticiler kendisini ziyaret eden CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’e keder yandı.

CHP’li Başevirgen, Manisa’nın Salihli ilçesindeki besiciler ve mandıracılarla biraraya gelerek üreticinin ürütmekten neden vazgeçmek istediğini yakından dinledi.

“ÜRETMESEM DAHA İYİ”

Salihli ilçesine bağlı Yılmaz mahallesinde mandıracılık yapan üretici, ürettiği ve sattığı sütün artan girdi maliyetlerini bile karşılamadığını tabir etti.

Aylık masrafının 150 bin liraya yükseldiğini söyleyen mandıra sahibi sıkıntısını şu tabirlerle lisana getirdi:

*Sütün şuanki maliyeti 7,70 lira. Mal ettiğimiz fiyata satıyoruz. Zira çark dönsün. Sütün toptan fiyatı 12 TL, perakende fiyatı 15 TL olmalı ki para kazanalım. Kendi çiftliğim var.

*Süt hayvanlarını, yedikleri yemi kendim üretiyorum. Yalnızca yem için ekim masrafım 100 bin liraya çıktı.

*Bunun içine elektrik, sulama, gübre, personellik, mazot masrafını da eklersen aylık masrafım 150 bin lirayı geçiyor. 18 yıldır bu işi yapıyorum.

*Ama bu yıl kadar bu türlü bir yıl görmedim. Artık her geçen gün eskiyi çok arar hale geldik. Biz bittik. Zira yarınımızı göremiyoruz. Üretmesem daha yeterli. Ancak çiftliğimi kapatsam ne iş yapacağım.

“ARTIK BİZ YAPAMIYORUZ DESİNLER VE GİTSİNLER”

Aylık masrafının bir taban ücretlinin 2-3 yıllık maaşı olduğunu söyleyen mandıra sahibi kelamlarını şu cümlelerle sonlandırdı:

*Artık nasıl yapacağımı bilmiyorum. Devlet bana dayanak olmalı ki işimi devam ettirebileyim. Bu bölgede hayvanın en bol olduğu İzmir Ödemiş’te bile hayvan kalmamış. Küçük, büyük işletmeler kapatmış.

*Her şeyi kendimiz ürettiğimiz halde işin içinden çıkamıyoruz. Ne olacak halimiz bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey ve alternatif artık gitsinler. ‘Biz artık yapamıyoruz’ desinler ve gitsinler. 2023’ü sabırsızlıkla bekliyoruz.

“HAYVANLARIMI SATIP BU İŞİ BIRAKACAĞIM”

CHP’li Başevirgen’e yaşadığı ekonomik çıkmazı anlatan öbür bir besici ise, geçtiğimiz yıl 120 hayvanından 60’ını bu yıl yem ve girdi maliyetlerini karşılayabilmek için kesite göndermek zorunda kaldığını söyledi.

30 yıldır besicilik ile uğraştığını söyleyen üretici şöyle konuştu:

*Her şeyi kendimiz ürettiğimiz halde kazanamıyoruz. Geçtiğimiz yıl hayvan yoğunluğundan çiftliğe girilmiyordu. Artık 60 hayvanım kaldı. Onları da satabilsem, bu işi bırakacağım. Bu işten kurtulduğuma sevineceğim.

*Çünkü biraz da hayvancılık yaparsak aç kalacağız. Hepimiz sıkıntılıyız. Hayvancı ne yapsın, çiftçi ne yapsın? Kartla, borçla yaşıyoruz. Her ay bir sonrakine aktarıyoruz. Kaç ay aktarabiliriz? Ne vakte kadar sürer bu türlü?

*Bir çuval tarhana, bir çuval makarna alıp kenara geçer otururuz. Çocuklarımıza gelecek falan da kuramayız. Elimiz kolumuz bağlı. Son bir yıldır bizi yıldırdılar. Bu işi artık zoraki yapıyoruz. Artık bir şeylerin değişme vakti geldi.

Related Posts

Arnavutköy’de freni boşalan tır dehşet saçtı

Kaza, dün öğlen saatlerinde Arnavutköy Tayakadın Mahallesi’nde meydana geldi. Teze nazaran şoför arıza yapan tırı yolun kenarına çekerek tamir …

Ünlü mimar Nişan Yaubyan son yolculuğuna uğurlandı

İkiz Kuleler’in yapımında yer alan ve Mimar Sinan Büyük Ödülüne de layık görülen Mimar Nişan Yaubyan, 9 Ağustos’ta tedavi gördüğü Yedikule Surp …

Atletico Paranaense uzatmalarda yarı final biletini aldı

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) tarafından bu yıl 63’üncüsü düzenlenen ve kıtanın “Şampiyonlar Ligi” olma özelliği taşıyan …

Arabistan’a transfer olan Berat Özdemir, çalışanlara saat ikram etti

Trabzonspor’dan ayrılan Berat Özdemir, Suudi Arabistan’ın yolunu tutarken, kulüp çalışanlarına da çok manalı bir jest yaptı. Personele saat …

Erdoğan’dan Slovenyalı mevkidaşıyla ortak açıklama: Savunma sanayii vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(Slovenya ile) Dostluk, müttefiklik ve stratejik iştirak temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki devirde …

Meksika’da çeteye yönelik operasyonda 4’ü polis, 13 kişi öldü

Meksika basınında yer alan habere nazaran, El Salto kentine bağlı San Lorenzo semtinde, organize kabahat örgütüne operasyon yapan polis, çete …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.