Boğaziçi’nde hareketler 500’ü aşkın gündür sürüyor: Zorla üniversite yönetilemez

Boğaziçi Üniversitesi’nde aksiyonlar 500’ü aşkın gündür sürüyor. Üniversite idaresi hareketler nedeniyle soruşturmalar açarken, öğrencilerin aksiyonuna geçen hafta müdahale edilmiş, öğrenciler gözaltına alınmıştı. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki hareketlerin geldiği yeri, üniversitenin son halini akademisyen Can Candan, öğrenciler Damla Durlu ve Simge İngün SÖZCÜ’ye anlattı.

Prof. Dr. Naci İnci’nin Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasının üzerinden neredeyse 300 gün geçti. Akademisyenler 30 Temmuz’da takviye oylaması yapmış ve katılanların yüzde 95’i İnci’nin rektör adaylığına karşı çıkmıştı.

Akademisyenler, 73. haftada da her gün nöbet tutmaya ve rektörlüğe sırtlarını dönmeye devam ediyorlar. En son öğrencilerin aksiyonuna tekrar polis müdahale etmiş, en az 50 öğrenci gözaltına alınmıştı.

Dört akademisyenin derslerine son verildi, üç dekan hakkında soruşturma başlatıldı. Matematik kısmında tam vakitli öğretim vazifelisi olan Mohan Ravichandran misyondan alındı. Akademisyen Can Candan hakkında da bir yıl mühletle kademe ilerlemesinin durdurulmasına karar verildi.

“ÖĞRENCİLERE ŞİDDET UYGULATAN BİR İDAREDEN BAHSEDİYORUZ”

Candan, 500 günü aşkın müddettir devam eden hareketlerde gelinen noktayı, üniversitenin içinde bulunduğu hali SÖZCÜ’ye anlattı:

“Bir kamu üniversitesinin kalitesini, anayasa tarafından da tanımlanmış özerkliğini, akademik özgürlükleri ve iştirakçi, demokratik işleyişleri korumak için verilen bu harikulade gayret, yapılan araştırmalara nazaran kamuoyundan da önemli oranda takviye görmekte ve ülkemizde birçok beşere bir ümit ışığı olmakta. Bunun kıymetli bir muvaffakiyet ve toplumsal çıkar olduğunu düşünüyorum.”

Boğaziçi Üniversitesi idaresinin üniversiteyi yönetmek için bulabildiği formüllerin, soruşturma, yasak ve şiddet olduğunu söyleyen Candan, “Geçen hafta yaşananlar da bunun çok açık göstergesi. Düşünsenize yerleşkeye çevik kuvvet polisi çağırıp, özel güvenlik ile birlikte korumakla yükümlü olduğu öğrencilere şiddet uygulatan bir idareden bahsediyoruz. Tek söz ile korkunç! Şiddetin odağına da lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks artı öğrencilerin konması da ek olarak ayrımcılık ve nefret cürmüne işaret ediyor” dedi.

“ZORLA HOŞLUK OLMADIĞI ÜZERE ZORLA ÜNİVERSİTE DE YÖNETİLEMEZ”

Candan, Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasından itibaren üniversitenin yönetilemediğini söylerken akademisyenlerin takviye oylamasına atıf yaparak “Zorla hoşluk olmadığı üzere, zorla üniversite de yönetilemez” diye konuştu.

Kendisi hakkında ve öbür akademisyenler, öğrenciler hakkında açılan soruşturmalara ve verilen cezalara da değinen Candan, şunları söyledi:

“Seçilmiş üç dekanımıza soruşturma açıldı ve bu soruşturmalar vazifeden alınmaları için kullanıldı. Beni de 16 Temmuz’da vazifeden alırken bana karşı bir soruşturma açtıklarını sav etmişlerdi. İşe iade davamda mahkeme hani nerede bu soruşturmanın evrakları diye sorunca, beş ay sonra soruşturma yürütmeye başladılar. Husus da 1 Haziran 2021’de TİP genel lideri Erkan Baş’ın Naci İnci’ye dair söylediği ve bir internet haber mecrasında çıkan cümleleri, kaynağı aşikâr bir biçimde tırnak işaretleri ile alıntılayarak, yorumsuz bir halde Twitter’da paylaşmam.

Mayıs başında da, yani 9 ay sonra, soruşturmayı tamamladık ve sana oy çokluğu ile ‘Bir Yıl Müddet ile Kademe İlerlemesinin Durdurulması Cezası’ verilmesine karar verdik dediler.  Bu hukuksuz sürece itiraz ettik ve bu kararın iptali için hukuksal çabamızı sürdüreceğiz. Cezalandırılan bir öbür akademisyen de münasebet gösterilmeden işine son verilen Matematik Kısmı hocamız Mohan Ravichandran. Ayrıyeten yarı vakitli ders veren dört hocamızın da ders vermeleri engellendi. Soruşturmalar üzerinden baskılar maalesef artarak devam ediyor. Bunlar da doğal ki yetkinin berbata kullanılmasına işaret ediyor.”

Öğrenciler de akademisyenler üzere 500 günü aşkın bir müddettir aksiyonları devam ediyor. Tarih kısmı öğrencisi Damla Durlu ve Matematik Öğretmenliği kısmı öğrencisi Simge İngün de Prof. Dr. Melih Bulu ve mevcut rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin atanmasına karşı hareketlere katılan öğrencilerden.

“SORUŞTURMALAR AÇILDI, BURSLAR KESİLDİ, EĞİTİM HAKKI ENGELLENDİ…”

Damla Durlu, geçen süreyi şöyle anlattı: “500’ü aşkın gündür kayyumların gitmesi ve özgür, özerk akademinin sağlanması taleplerimiz değişmedi. Bu süreçte anayasal hakkımızı kullandığımız için soruşturmalar açıldı, burslarımız kesildi, arkadaşlarımız tutuklandı, eğitim hakkımız engellendi. Geldiğimiz noktaya bakacak olursak Boğaziçi direnişi, farklı görüşlere sahip insanların kendine yer bulabildiği bir ortam yaratabildi. Farklı aksiyon biçimleriyle de beşerler direndi. Stantlar açıldı, kısa sinemalar çekildi, açık dersler düzenlendi. Şu an her ne kadar eskisi kadar güçlü hareketlilikler gösteremesek de uzun vadede özgür, özerk, demokratik üniversiteyi gerçekleştirebileceğimize inanıyorum.”

Simge İngün de “Çıkardığımız her ses bastırılmaya çalışılıyor, etkinliklerimiz sansürleniyor, özgürlüklerimiz kısıtlanıyor. Yer yer ümitsizliğe kapıldığımız yahut yorulduğumuz vakitler oluyor lakin geçen Cuma da görüldüğü üzere 500 günden fazla bir müddettir direnişe devam ediyoruz. Hala buradayız” dedi.

“ŞİDDET UYGULAYAN GÜVENLİKLER TERFİ ALIRKEN, BİZLER CEZALARA MARUZ KALIYORUZ”

Durlu ve İngün, geçen hafta yaşanan polis müdahalesi ve gözaltılar dair de şunları söyledi:

Durlu: Son aylarda ‘kayyumluk’ okuldaki hayat usulümüze müdahale etmeye çalışıyor, cuma günü okul girişine konulan x-ray bunun bir örneği. Cuma günü onur yürüyüşüne yapılan atak ile yerleşke girişinde özel güvenliklerle polisin uyguladığı şiddet kayyum Naci İnci’nin buyruğuyla gerçekleşmiştir. Kendisi daha evvel de okula çevik polis soktu. Yaşadıklarımızı Boğaziçi özelinde düşünmek yanlışlı olur. AKP hükümeti; lgbti+ bireylere, bayanlara, gençlere, kendinden olmayan herkese baskı ve şiddet uygulamaktan çekinmiyor. Naci İnci de AKP’nin atadığı biri zati.

İngün: Direnişin başından beri polis şiddetine maruz kalıyoruz aslında, ki bu beni pek şaşırtmıyor. Özel güvenlik şiddeti de vakitle artmaya başladı. Zira bize şiddet uygulayan güvenlikler hala yerlerinde dururken, terfi alırken bizler cezalara maruz kalıyoruz. Şiddet çok tartışılan lakin maalesef de kolay hafızalardan silinen bir kavram olabiliyor. Bizler bize uygulanan şiddeti unutmadık, unutmayacağız da. Üniversite bileşenlerinin ve kamuoyunun da unutmaması gerekiyor. Elbette ki bize uygulanan şiddetin hesabını soracağız. Makul hata duyurularında da bulunuyoruz esasen.

BÜTÇE, X-RAY AYGITLARINA, KAMERALARA HARCANIYOR

İngün, şu anda okulun içinde bulunduğu hale dair ise sistematik bir kontrolcülük olduğunu söyledi ve “Öğrenciler tarafından bakacak olursa bütçe x-ray aygıtlarına, kameralara harcanıyor. Meğer kısmi vakitli çalışan öğrencilerin maaşları ya yatmıyor ya eksik yatıyor, yurtlarda tuvalet kağıdı bile yok. Kulüplerin aktiflikleri sansürleniyor, güvenlikler öğrencilerin müsaadesiz manzaralarını alıyor, yurtlarda turnikeler var” diye konuştu.

Durlu, ailesinin Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişi desteklediğini belirtirken İngün de kelamlarını şöyle noktaladı:  Ailem de haklı bir çaba verdiğimi biliyor ve beni destekliyorlar. Boğaziçi gündemini takip ediyorlar yahut bana da soruyorlar okulda neler olduğunu. Yeniden de bana uygulanan şiddet yahut gözaltı, onları korkutuyor. Bazen arayıp ‘arkalarda durmamı’ söylüyorlar. Onlara art diye bir şey olmadığını, daima omuz omuza olduğumuzu hatırlatıyorum.

Related Posts

A Milli Erkek Basketbol Takımı, Bormio kampını tamamladı

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde mücadele eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan A Milli Erkek Basketbol Takımı, başantrenör …

Şanlıurfa’da araba şarampole devrildi: 2 kişi yaralandı

 Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Tamer Mert Ayhan’ın (21) kullandığı 31 YF 121 plakalı araba, Siverek-Şanlıurfa kara yolunun 5. kilometresinde …

Tahıl koridorundan bir haftada 305 bin ton sevkiyat gerçekleşti

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye’nin de arabuluculuk yaptığı tahıl sevkiyatına yönelik mutabakat kapsamında, bir haftada 305 bin 458 …

LGS ikinci nakil sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, “LGS kapsamında yerleştirmeye temel ikinci nakil sonuçları açıklandı” AYRINTILAR GELİYOR…

TBMM Başkanı Şentop’tan, İsrail’e kınama

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail’in, Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetle kınıyorum. Son olarak, İsrailli …

Kosova-Sırbistan hududunda Rus gazeteci ‘casusluk’ kuşkusuyla gözaltına alındı

Sırbistan’dan Kosova’ya geçmek isteyen bir Rus gazetecinin gözaltına alındığı açıklandı. Reuters haber ajansına nazaran, Kosova İçişleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.