Burnu Sürekli Tıkanan Bebeklerinize Rahatça Nefes Aldıracak En Etkili Yöntemler

Bebeklerde burun tıkanıklığı çok sık rastlanan bir durum. Bebeğinizin sürekli burnu tıkanıyorsa onu rahatlatacak yöntemleri sizler için derledik. Bebeğinizi huzursuz eden burun tıkanıklığına iyi gelen yöntemleri merak ediyorsanız içeriğe buyurun!

Bebeklerde burun tıkanıklığı çok sık görülüyor. Bebekleri huzursuz eden bu durum ebeveynleri de çok zorlayabiliyor.

Burun tıkanıklığının nedeni bebeklerin burnunda yüksek miktarda mukusun oluşması.

Kış geldiğinde bebeklerin burnu hemen tıkanıyor. Solunan havanın kirliliği de bebeklerin burunlarının tıkanmasına neden olabiliyor.

Bebeklerin burun kanalları daha dar olduğu için çok daha çabuk tıkanıyor.

Bebekler sorunu anlatamayacağı için ebeveynlerin belirtilere göre anlaması gerekiyor. Bebeklerde burun tıkanıklığını nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız bunun birkaç belirtisi var.

Bebeğiniz ağzından nefes alıyorsa burnu tıkalı olduğu için olabilir. Bebeğinizin hırıltılı nefes alması da burnunun tıkalı olduğunu gösterir. Bebeğiniz iştahsızsa, gazı varsa, huzursuzsa ve uyurken horlama benzeri sesler çıkarıyorsa burnu tıkanmış olabilir.

Bebeklerdeki burun tıkanıklığını geçirmenin birçok yolu var.

Burun tıkanıklığı için en iyi yöntemlerden biri tuzlu su. Tuzlu su çözeltili burun spreyleri bebekleri rahatlatan çözümlerden. Burun aspiratörleri de burun tıkanıklığı için kullanılabiliyor.

Burun tıkanıklığı için buhar da kullanılan yöntemlerden. Buhar, bebeklerin burnunda tıkanmaya neden olan mukusu gevşetiyor.

Serum fizyolojik burun spreyleri bebeklerin burun tıkanıklığı için ideal ürünlerden. Bu spreyler sayesinde bebeklerin burunlarını kolayca temizlemek mümkün.

Burun spreyleri sayesinde burnun içindeki mukus kolayca dışarı çıkarılabiliyor.

Bebeklerin burun tıkanıklığını engellemek için yastığı yükseltmek iyi bir çözüm olabilir. Yüksek yastıklar geniz akıntısını engelleyerek bebekleri rahatlatıyor.

Burun tıkanıklığı yaşayan bebeğinizi mutlaka sık sık emzirmelisiniz.

Ilık bir banyo yaptırmak da burnu tıkalı bebeğinizin rahatlamasına ve mukusun atılmasına yardımcı oluyor.

Bebeklerdeki burun tıkanıklığı birçok soruna da neden oluyor.

  • Burnu tıkanan bebekler yeterince beslenemediği için huzursuz oluyorlar. Bunun sonucunda ise sürekli ağlayan bir bebeğe dönüşmeleri mümkün.

  • Bebeklerin burnu tıkanıkken uykuya geçişi zorlaşıyor ve kesintisiz bir uyku uyuması mümkün olmuyor.

  • Bebekler burnu tıkalı şekilde beslenirken nefes alamayacağı için hava yutabiliyor ve bunun sonucunda gaz oluşuyor.

  • Bu tıkanıklık uzun süre giderilmezse orta kulak iltihabına da dönüşebiliyor.

Burun tıkanıklığında bazen cerrahi müdahaleler de gerekebiliyor. Tıkanıklığa neden olan durumlar doktorunuz tarafından değerlendirilerek cerrahi müdahale öngörülebilir.

Bebeğinizin burun tıkanıklığının nedeni için yapılan muayeneler ve testler sonucunda doktorunuz cerrahi müdahale kararı verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir