Çiçek balında hasat başladı, fiyatlar aşikâr oldu

‘Coğrafi İşaret Patentli Çiçek Balı’nda hasat devri başladı. Dönemin verimli geçtiğini, rekoltenin 800-900 tona çıkmasını beklediklerini söyleyen Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri İlhan Evliyaoğlu, bal fiyatlarını ise 200-230 TL ortasında belirlediklerini aktardı.

Ardahan’da Kafkas arılarının yaptığı coğrafik işaret tescilli çiçek balında hasat başladı.

Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri İlhan Evliyaoğlu, 2 yıl ortadan sonra bal rekoltesinde yaşanan artışın üreticileri sevindirdiğini belirterek, dönemde 800-900 ton bal üretimi beklediklerini söyledi.

ÇİÇEK BALINDA HASAT BAŞLADI

Kafkas arı ırkının gen merkezi olan Ardahan’da arıların yüzlerce çiçek ve ballı bitkiden ürettiği ‘Coğrafi İşaret Patentli Çiçek Balı’nda hasat periyodu başladı.

Sezonun verimli geçmesi, üreticileri de sevindirdi.

Yetiştiriciler, özel kıyafetlerini giyerek girdikleri arılıklarda kovanların kapağını açıp, petekleri çıkarıyor ve şeffaf kaba alarak koruma ediyor.

Yetiştiriciler, daha sonra da özel tezgaha aldıkları peteklerdeki balın akmasını engellemek için arıların ördüğü sırrı çengelli alet kullanıp alıyor akabinde sağım makinesine koyarak bal akışını sağlıyor. Savrulmanın tesiriyle petekten ayrılan çiçek balı, kavanozlara akıtılıp, paketleniyor ve satışa hazır hale getiriliyor.

‘BU YIL ARICILARIMIZ ÂLÂ ESER ALACAK’

Evliyaoğlu, 2 yıl ortadan sonra birlik üyesi 750 yetiştiricinin bu dönem kovan başı ortalama 25 kilogram bal aldığını, dönemde 800- 900 ton bal üretimi beklediklerini söyledi.

Evliyaoğlu, “2022 yılı hasat devrimiz 1 haftadır başlamış durumda. Birliğimize kayıtlı 750 üyemiz bulunuyor. Kovan sayımız bu yıl 80 bine ulaştı” dedi.

“2020 ve 2021 yılında iklim kaideleri nedeniyle bal randımanı çok düşüktü. Bu yıl yüzde 90’lara varan randıman görünüyor” diyen Evliyaoğlu, şöyle devam etti:

‘FİYATLARI 200-230 TL ORTASINDA BELİRLEDİK’

“Bu da iklim kurallarının yeterli geçmesine bağlı. Bu yıl tüm arıcılarımız yeterli eser alacaktır.

Tarım Bakanlığı tarafından müdafaa altına alınan Kafkas arı ırkı, 1900 rakımda bal üretiyor. Hortumunun uzun olması sebebiyle tabiattaki ballı bitkilerin en derinine inerek en güzel balı almaktadır. Bu nedenle Ardahan çiçek balı kıymetli bir kıymettir.

2019 yılında almış olduğumuz marka tescili de bunu ortaya koymaktadır. Bu yıl da marka tescilli balımızı paketleyip satışa hazır hale getireceğiz. Bu yıl da kovan başı 25 kilogram ve toplam 900 tona yakın rekolte bekliyoruz.

Arı yetiştiricilerimizle birlikte aldığımız karar sonucunda bal fiyatlarını 200-230 TL ortasında belirledik.” (DHA)

Related Posts

CoinLoan Nedir? CLT Ne İşe Yarar?

CoinLoan, Avrupa genelinde ön planda olmayı başaran, kuvvetli proje temelleri ve desteği ile kripto yatırımcı topluluklarında sıkça gündemde yer …

2 Büyük Kripto Para Cüzdanı da Hacklendi! Neler Oluyor?

Kripto para piyasası, çoğunlukla Solana ve Ethereum kullanıcılarını etkileyen endişe verici bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. Saldırı …

CHP’den Merkez Bankası raporu: 55 milyar dolar ‘arka kapı’dan satıldı

CHP TBMM Grubu’nun iktisat raporunda uzmanların, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 2022 yılında ‘arka kapı’ formülüyle 50 milyar …

İstanbul Havalimanı Avrupa’nın zirvesinde

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatı (EUROCONTROL)’nın 22-28 Temmuz’u kapsayan tarihlere ilişkin uçuş verilerini yayınladı. Buna göre …

Bakan Karaismailoğlu: Bakanlık olarak 103 kilometre metro hattı yapıyoruz

AK Parti İl Başkanlığı ‘Yüz Yüze 100 Gün’ programı kapsamında Fatih Sultan Mehmet Tabiat Varlıkları Mesire Alanı’nda kahvaltı programı düzenlendi …

Ankara-Kayseri ortasını iki saate indirecek süratli tren muştusu: Temeli yarın atılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldığı bilgiye, 142 kilometre uzunluğundaki çizginin temel atma merasimine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.