Cinsel istismar davasında çocuğa 8 yıl 4 ay hapis cezası

17 yaşındaki A.E., 3 yıldır Birdal Doğan tarafından istismar edildiği gerekçesiyle babasına ait ateşli silahla Doğan’ı geçen yıl öldürdü. A.E.’ye, tutuksuz yargılandığı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce müebbet, sonra ‘tahrik altında öldürme’ ve ‘iyi halden’ 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Çocuğun avukatı Sinan Erdağı, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, kararı beklemediklerini söyledi.

İLK DURUŞMADA SERBEST BIRAKILDI

DHA’nın haberine göre, Arpaçay ilçesine bağlı Kardeştepe köyünde 1 Mart 2022 tarihinde meydana gelen olayda, Şehit Engin Yılmaz Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi A.E., köy meydanındaki çeşmede hayvanları sularken, istismar edildiği iddiasıyla Birdal Doğan’ı babasına ait ateşli silahla vurdu.

Doğan, olay yerinde hayatını kaybetti. Olay sonrası gözaltına alınan A.E., tutuklandı. Hakkında 12 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan A.E., Kars 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Temmuz 2022’de görülen ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

A.E. tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Kars 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Cumhuriyet Savcısı mütalaasında A.E.’nin ‘haksız tahrik altında kasten adam öldürme’ suçundan cezalandırılmasını talep etti.

‘3 YIL BOYUNCA TACİZE UĞRAYIP KURKUYLA YAŞAYAN BİR ÇOCUK İÇİN FAZLA BİR CEZA’

Azra E. ise mahkemede yaptığı savunmasında önceki ifadelerini tekrar ederek, tacizler nedeniyle eğitim hayatının yarıda kaldığını belirtti. A.E.’nin avukatı Sinan Erdağı ise savunmasında, çocuğun uzun süredir maktul tarafından istismar edildiğinin kanıtları ile ortada olduğunu, müvekkili kaçırarak evlenmek üzere organizasyon yaptığının tanık anlatımları ile ortaya konulduğunu ifade etti.

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan avukat Erdağı, şunları söyledi: “Bugün buradaki sonuç mahkemenin hukuki değerlendirmesidir. Zaman zaman bizim düşüncemizden farklı kararlar çıkmakta. Bu tür kararlarda istinaf ve Yargıtay yolu mevcuttur. Beklediğimiz bir karar değildi. Aslında çok daha iyi bir karar bekliyorduk biz. Burada savunmalarımız da bunun üzerineydi. 14 yaşından beri tacize uğrayan bir çocuğun fiziki ve sözlü tacizlere, sürekli korku altında yaşayan bir çocuğun kasten bu suçu işlemediği, korku ve panikle bu suçu işlediği yönünde savunmalarımız vardı.

Sayın mahkeme tahrik altında olayın gerçekleştirdiğini kabul ederek nihayetinde 8 yıl 4 ay ceza verdi. A.E. hakkında bir tutuklama kararı verilmedi. Bundan sonra üst düzey yargı makamlarında önce Bölge Adliye Mahkemesi’nde gerekirse de Yargıtay’da bu noktadaki savunmalarımızı ileri sürerek daha hakkaniyete uygun karar için çabalarımıza devam edeceğiz. Tabi burada bugün verilen karar toplum vicdanını yaralayacak bir karardır.

Bazen dosyadaki yansımalarıyla toplumdaki yansımaları aynı olmayabilir kararların, delillerin takdirinde zaman zaman farklı düşünceler hukuk camiasında olabilir. Bunları da biz saygıyla karşılamaktayız ancak toplum vicdanını yaralayan 3 yıl boyunca tacize uğrayıp korku içinde yaşayan bir çocuk için de fazla bir ceza olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu yanlışında ileriki yargı aşamalarında düzeltileceğine inancımızı da korumaya devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir