DSÖ açıkladı: Avrupa ve ABD’de çocuklarda görülen gizemli hastalıkta ilk can kaybı

DSÖ, İngiltere’de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD’de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. DSÖ gizemli hastalık nedeniyle gerçekleşen ölümün hangi ülkeden olduğuna dair bilgi paylaşmadı. Vakaların tespit edildiği ülkelerin çocuklarda hepatit vakaları üzerine daha da yoğunlaştığı kaydedildi.

SAĞLIK 24.04.2022 13:19

DSÖ açıkladı: Avrupa ve ABD'de çocuklarda görülen gizemli hastalıkta ilk can kaybı

Abone Ol google-news

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere’de ortaya çıkan ve Avrupa ile ABD’de yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün bulaştığı bir çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu.

İngiltere başta olmak üzere Danimarka, İrlanda, Hollanda, İspanya ve ABD’de geçen hafta karaciğer iltihabı olarak da bilinen hepatit vakaları tespit edildi.

Sağlık yetkilileri, Avrupa ülkeleri ile ABD’de çocuklarda tespit edilen nedeni açıklanamayan hepatit vakalarını araştırdıklarını duyurdu.

DSÖ ise dün yaptığı açıklamada şimdiye kadar farklı ülkelerden 169’dan fazla nedeni bilinmeyen ‘hepatit’ vakası bildirildiğini duyurdu.

Sağlık örgütünün açıklamasında hastalık tespit edilenlerin en küçüğünün 1 aylık bir bebek ve en büyüğünün ise 16 yaşında olduğunu kaydetti. Ayrıca bu vakalardan 17’sine karaciğer nakli gerektiği belirtildi.

DSÖ gizemli hastalık nedeniyle gerçekleşen ölümün hangi ülkeden olduğuna dair bilgi paylaşmadı.

Vakaların tespit edildiği ülkelerin çocuklarda hepatit vakaları üzerine daha da yoğunlaştığı kaydedildi.

İlk vakanın tespit edildiği İngiltere’de 114 çocuk hastalandı.

Bilim insanları hastalığın nedenlerini araştırırken insanlarda yaygın olan adenovirüsler üzerinde duruyor.

Adenovirüsler, genellikle soğuk algınlığı, kusma ve ishal gibi bir dizi yaygın hastalığa neden olan bir tür virüs.

Gizemli hepatit vakaları

DSÖ, 16 Nisan’daki yazılı açıklamasında, İngiltere’de 74 çocukta sebebi belirlenemeyen hepatit virüsü tespit edildiğini duyurmuştu. Dün yapılan açıklamada vakaların 11 ülkeye yayıldığı ve en az 169’a yükseldiği belirtildi.

Virüsün tespit edildiği çocuklarda son bir aydır sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerin görüldüğü, bazı vakaların ise ağır karaciğer iltihabı geçirerek karaciğer nakliyle tedavi edildiği bildirildi.

Vakalardan birinin hepatit taşıyan biri veya birkaç kişiyle teması nedeniyle oluştuğu, diğer vakaların virüsü nereden aldığının bilinmediği kaydedildi.

Hastalığın “gizemli” veya “nedeni belirsiz” olarak tanımlanması, akıllara Covid-19 virüsünü getirirken yeni bir “küresel salgın” ihtimalini gündeme taşıdı.

Covid-19, henüz adı konulmadan önce “gizemli bir akciğer rahatsızlığı” olarak tanımlanıyordu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

DSÖ’den umutlandıran açıklama: Koronavirüsün sonu geliyor

Umutlandıran açıklama DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında geldi. Kovid-19 ve maymun …

SMA’lı 13 aylık Aybars bebek, 3 defa kalp krizi geçirdi

Antalya’da 15 ay evvel dünyaya gelen Aybars Karadağ, 2 aylıkken seyahat sırasında kötüleşti. Bunun üzerine Karadağ ailesi, Aybars’ı hastaneye …

Güneş yanığından sonra asla yapılmaması gereken 10 şey

Güneş yanığı, güneşten gelen ultraviyole ışınlarına çok maruz kalmanın akabinde cildin iltihabi bir reaksiyonudur. Çok yaygın olan bu yanık …

Sıcak hava dalgası sırasında kaçınılması gereken 10 yanılgı

Bu yaz sıcak hava dalgası bilhassa Avrupa’da kendisini ağır formda gösteriyor. Sıcak hava dalgası, son yılların en kötülerinden biri olarak …

DSÖ’den maymun çiçeği açıklaması: Global olay sayısı 10 bine yaklaştı

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği salgınında …

Gana’da ortaya çıktı, iki can aldı:

Ebola ile birebir aileden gelen Marburg virüsünün Batı Afrika’daki Gana’da, laboratuvar sonucu olumlu çıkan iki hadisenin vefatına sebep olduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.