En Büyük 500 Sanayici Şirketin 131 Tanesi Egeli Firmalardan Oluştu

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı üretimden satışlara göre Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasında kanuni merkezi Ege Bölgesi olan 81 firma yer bulurken, üretim tesisleri Ege Bölgesi’nde bulunan ancak kanuni merkezleri farklı bölgelerde olan 50 firma listeye girdi. Böylelikle Ege Bölgesi’nden listeye giren firma sayısı 131’e ulaştı.

İSO ilk 500 listesinde İzmir’den 38 firma yer alırken, Manisa 14, Denizli 10 firmayla sıralandılar. Balıkesir’in 7 firması Türkiye’nin sanayi devleri arasında yerini alırken, Aydın 5 firmayla temsil edildi. Kütahya 3, Uşak ve Muğla 2’şer firmayla listede yer buldu. 

İzmir Aliağa’da rafinerisi bulunan TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olurken, ikinci sıraya başka bir İzmirli rafineri Star Rafineri A.Ş. adını yazdırdı. Socar Grubu şirketlerinden İSO 500 listesinin gediklilerinden Petkim Petrokimya Holding A.Ş. 25. sıranın sahibi oldu. 

İSO 500 Listesine 19. Sıradan giren Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş. Ege Bölgesi sıralamasında üçüncü, Manisalı firmalar arasında birinci firma konumunu sürdürdü. Vestel Elektronik San. ve Tic. A.Ş. ise; 38. oldu. 

Denizli’nin ihracat şampiyonu Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş., Denizli firmaları arasında birinciliğini sürdürürken, Türkiye genelinde listede 34. sıranın sahibi oldu. 

Aydın firmaları arasında en üst sırada Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş. yer alırken, firmanın Türkiye geneli sıralaması 296. Sıradan 208. Sıraya yükseldi. 

İSO ilk 500 listesinin 88. Sırasındaki Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş. Balıkesir firmaları arasında en başarılı firma olurken, Muğla’nın güçlü firmaları Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim İhracat ve İthalat A.Ş. 94., Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi İhr. İth. ve Tic. A.Ş. 129. Sırada yer alarak Muğla’nın gururu oldular. 169. Sıradaki Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. A.Ş. ve 455. Sıranın sahibi Özerdem Mensucat San. ve Tic. A.Ş. Uşak’ı temsil eden başarılı sanayi kuruluşları oldu. 

 

Ege Bölgesi’nden 16 yeni firma girdi

Sanayinin şampiyonlar liginde yer alan 131 Egeli firmanın 115 tanesi listedeki yerlerini korurken, 16 firma bu yıl İSO ilk 500 listesinde yer alma mutluluğu yaşadı. 

Kütahya merkezli Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş. 257. sıradan listeye giriş yaparken, Aydın merkezli Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri San. Tic. A.Ş. 264. basamaktan İSO ilk 500 listesiyle tanıştı. Aydın’dan Batı Kipaş Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de İSO ilk 500 listesinde 271. sıradan başarılı bir giriş yaptı. 

 

Abalıoğlu 4, Yaşar Holding 3 firmayla listeye girdi

Abalıoğlu Grubu, 2021 yılında; Abalıoğlu Yağ San. ve Tic. A.Ş., Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi A.Ş., Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş. firmalarıyla listede temsil edilirken, 2022 yılında Abalıoğlu Balık ve Gıda Ürünleri A.Ş. İSO ilk 500 listesiyle tanıştı ve Abalıoğlu Grubu’nun firma sayısı 4’e yükseldi. Yaşar Holding’in Pınar Süt Mamülleri Sanayii A.Ş., Pınar Entegre Et ve Un Sanayii A.Ş. ve DYO Boya Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş. firmaları İSO ilk 500 listesinde yer aldılar. 

Ege Bölgesi’nin tarih boyunca üretimin ve ihracatın merkezi olduğuna dikkati çeken Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İSO ilk 500 listesinde güçlü bir şekilde temsillerini sürdürmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını dile getirdi. 

Ege Bölgesi’nin 2022 yılında 32 milyar dolar ihracat yaptığını paylaşan Eskinazi, “Orta Vadeli Programda 302,2 milyar dolar ihracat hedefleniyor. Ege Bölgesi olarak OVP’deki ihracat hedefine 40 milyar dolarlık katkı sağlamak istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için inovasyon, ARGE, mesleki eğitim, pazarlama, tasarım ve sürdürülebilir odaklandığımız konuların başında geliyor” şeklinde konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx