Fahrettin Altun’dan Yunanistan’a reaksiyon

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanı Fahrettin Altun, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Altun, El Cezire’de yayımlanan makalesinde Yunanistan’ın attığı adımlar nedeniyle son devirde Ege’de yaşanan gerginliği kıymetlendirdi.

Son aylarda Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki kışkırtıcı ve hiçbir yarar sağlamayan aksiyonlarına şahit olunduğunu belirten Altun, bunun çeşitli hallerde daha evvelce gördükleri bir sinema olduğunu tabir etti.

“Ege Denizi’nde daima gerginlik yaratmanın kimseye yararı yoktur”

Yunanistan’ın memleketler arası hukuka karşıt biçimde makul olmayan savlarda bulunarak ya da memleketler arası platformlarda Türkiye aleyhinde propaganda yapmak yahut baskı uygulamak suretiyle tansiyonu belli aralıklarla yükselttiğini aktaran Altun, “Komşumuzdaki kimi siyasetçilerin, dikkatleri stratejik başarısızlıklarından uzaklaştırmak ve ülke içinde siyasi dayanak kazanmak gayesiyle Türkiye’yi kolay bir maksat olarak kullanmak üzere makûs bir alışkanlıkları var.

Komşumuz ve NATO müttefikimize bir sefer daha bu taktiklerin daha fazla stratejik başarısızlığa mahkum olduğunu hatırlatıyoruz.

Ege Denizi’nde daima gerginlik yaratmanın kimseye yararı yoktur. Bu gerginliğin bedeli, kışkırtan taraf için her seferinde daha da artmaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

“Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlar kararlılığımızı test etmek zorunda kaldılar”

Bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik sorumsuz siyasetlerinin Yunanistan’ın pervasız davranışıyla yakından ilintili olduğunu anlatan Altun, Türk toplumu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yok sayılarak Kıbrıs’ı Avrupa Birliği’ne dahil etmenin ve Türkiye’yi Doğu Akdeniz’in dışında tutması için Yunanistan’ı teşvik etmenin, Avrupa başşehirlerinin kalıcı tahliller bulmak yerine çözülmesi güç sıkıntılar yaratmasının bir örneği olduğunu söz etti.

Altun, “Kıbrıs’ı AB üyesi olarak kabul etmek suretiyle feci bir stratejik kusura imza atan Avrupa başşehirleri, Türkiye’yi dışlamakla kalmayıp Kıbrıslı Türklerin haklarını da göz gerisi edecek finansal açıdan uygulanabilir olmayan güç projelerini teşvik etmiştir.

Buna elbette müsaade vermeyecektik ancak görünüşe nazaran Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlar kararlılığımızı test etmek zorunda kaldılar. Bizim gerginliği azaltmayı ve stratejik bir diyaloğa katılmayı kabul etmemize karşın Yunan tarafı yeniden bu istişarelerle vakit kaybetmeyi başarmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın uygunsuz davranışlarının yanı sıra, Türkiye aleyhinde yürüttüğü eforları, Transatlantik ittifakının geleceğine ve bölgemizdeki güvenliğe ehemmiyet verenler için kabul edilemez olmalıdır.”

Yunanistan’ın uygunsuz davranışlarının yanı sıra, Türkiye aleyhinde yürüttüğü uğraşları, Transatlantik ittifakının geleceğine ve bölgemizdeki güvenliğe ehemmiyet verenler için kabul edilemez olmalıdır.”

Altun, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, ulusal çıkarlarını muhafazaya kararlı olmakla birlikte, her vakit yapan ve diyaloğa açık olduğunu vurguladı.

Ukrayna’da savaş başladığında, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in de ortalarında bulunduğu birçok Avrupalı başkanın Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve ülkenin bölgedeki kritik ehemmiyetini vurguladığını hatırlatan Altun, şöyle devam etti:

“İkili münasebetlerimizin bozulması bölgemizde sorun çıkarmaktan öteki bir işe yaramayacaktır”

“Komşumuzun birtakım Batılı ülkelerden alarak benimsediği bir diğer makûs alışkanlık da şudur, bölgede bir kriz çıktığında Türkiye’nin jeopolitik ehemmiyetinin farkına varmak, lakin krizin emareleri ortadan kalktığında bunu görmezden gelmek.

Bu yanlış hesaplar ve stratejik dar görüşlülük, Türkiye ile bağlarına hakim olan bir husustur. Yunan önderler de son yıllarda tıpkı modeli izlemişlerdir.

Bununla bir arada, Türkiye’nin stratejik kıymeti konusunda hafıza kaybı yaşayan başka ülkelerden farklı olarak Türkiye ve Yunanistan’ın hem kara hem de deniz sonlarını paylaştığını Atina’daki muhataplarımıza hatırlatmak zorundayız.

Yan yana yaşamaya devam edeceğiz ve ikili münasebetlerimizin bozulması bölgemizde sorun çıkarmaktan diğer bir işe yaramayacaktır.

“Yunanistan’ın Türkiye aleyhinde yürüttüğü eforlar kabul edilemez olmalıdır.”

Bu gerçeğe karşın, Sayın Miçotakis, Ukrayna savaşının başlamasından sonra Türkiye’ye yaptığı ziyaretin akabinde yanlış bir yol izlemeye başlamıştır.

Kendisi Washington ziyareti sırasında Amerikan Kongresi’ni Türk ulusal çıkarlarına ve Türkiye’nin ABD ile olan bağlarına saldırmak ve kulis yapmak için bir platform olarak kullanmaya kalkmıştır.

Üçüncü bir ülkenin yasama organında komşu bir ülke hakkında fikir beyan etmesinin acemilik olmasına karşın, Miçotakis’in söylemi, tarihinin en kıymetli vakitlerinden birinde NATO içinde gereksiz sürtüşmeler yaratmıştır.

Yunanistan’ın uygunsuz davranışlarının yanı sıra, Türkiye aleyhinde yürüttüğü eforları, Transatlantik ittifakının geleceğine ve bölgemizdeki güvenliğe kıymet verenler için kabul edilemez olmalıdır.”


Yunanistan’ın kendi ulusal çıkarlarını geliştirmek için Türkiye, ABD ve Avrupa ülkeleri ortasındaki uyuşmazlıkları kullanmaya çalışmanın öngörüden uzak bir siyaset olduğuna dikkati çeken Altun, bunun uzun vadede bölgedeki Yunan çıkarlarına ya da barışa hizmet etmeyeceğini söyledi.

“Sayısız hareketlere karşın Türkiye, diyalog yoluyla bulunan tahlillere bağlı kalmaya devam etmektedir”

“Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı sorumsuzca sergilediği sayısız hareketlere karşın Türkiye, diplomasiye ve diyalog yoluyla bulunan tahlillere bağlı kalmaya devam etmektedir.” tabirlerini kullanan Altun, bedeli ne olursa olsun Türkiye’nin ulusal çıkarlarını savunacağını söyledi.

Türkiye aleyhine propaganda yapmak uzun vadede kimseye yarar sağlamaz

Yunan siyasetçiler ile birtakım Batılı başkanların, Türkiye aleyhine propaganda yapmanın uzun vadede kimseye yarar sağlamayacağını kabul etmesi gerektiğini belirten Altun, iç siyasi destekteki kısa vadeli pürüzlerin süreksiz olduğunu ve pek çok Avrupa başkanının bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile geçmişteki alakalarından bildiğini söz etti.

Ülkenin temel ulusal güvenlik çıkarlarını korumaktan taviz vermedik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı liderliğinde, diplomasiye ve siyasi tahlillere kuvvetle inandıklarını, ülkenin temel ulusal güvenlik çıkarlarını korumaktan taviz vermediklerini vurgulayan Altun, Türk toplumunun tıpkı Yunan toplumunun geniş kesitleri üzere bu bölgede barış ve ahenk içinde yaşamak istediğini kaydetti.

“Yunan siyasetçilerin bölgede kalıcı barışı sağlamak için Türkiye ile birlikte çalışmaya karar vermesini umuyoruz”

Altun, Türkiye ile Yunanistan’ın kültürleri, gelenekleri ve toplumlar ortasındaki iştiraklerin, farklılıklardan daha çok olduğuna dikkati çekerek Avrupa kıtası, Karadeniz ve Orta Doğu’nun yapısal değişimler ve güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kaldığı bir periyotta, dünyanın Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’in öbür bir çatışma bölgesine dönüşmesine muhtaçlığı olmadığını vurguladı.

Fahrettin Altun, “Yunanistan’da soğukkanlılığın galip gelmesini ve Yunan siyasetçilerin bölgede kalıcı barışı sağlamak için Türkiye ile birlikte çalışmaya karar vermesini umuyoruz.

Aksini yapmak onlar için büyük bir stratejik başarısızlık olur. Ayrıyeten Batılı başkanları de gereksiz tansiyonlar yaratarak Yunanistan’ı Türkiye ile zıt düşmeye teşvik eden aksiyonlardan kaçınmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Arnavutköy’de freni boşalan tır dehşet saçtı

Kaza, dün öğlen saatlerinde Arnavutköy Tayakadın Mahallesi’nde meydana geldi. Teze nazaran şoför arıza yapan tırı yolun kenarına çekerek tamir …

Ünlü mimar Nişan Yaubyan son yolculuğuna uğurlandı

İkiz Kuleler’in yapımında yer alan ve Mimar Sinan Büyük Ödülüne de layık görülen Mimar Nişan Yaubyan, 9 Ağustos’ta tedavi gördüğü Yedikule Surp …

Atletico Paranaense uzatmalarda yarı final biletini aldı

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) tarafından bu yıl 63’üncüsü düzenlenen ve kıtanın “Şampiyonlar Ligi” olma özelliği taşıyan …

Arabistan’a transfer olan Berat Özdemir, çalışanlara saat ikram etti

Trabzonspor’dan ayrılan Berat Özdemir, Suudi Arabistan’ın yolunu tutarken, kulüp çalışanlarına da çok manalı bir jest yaptı. Personele saat …

Erdoğan’dan Slovenyalı mevkidaşıyla ortak açıklama: Savunma sanayii vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(Slovenya ile) Dostluk, müttefiklik ve stratejik iştirak temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki devirde …

Meksika’da çeteye yönelik operasyonda 4’ü polis, 13 kişi öldü

Meksika basınında yer alan habere nazaran, El Salto kentine bağlı San Lorenzo semtinde, organize kabahat örgütüne operasyon yapan polis, çete …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.