Gazeteci Aytunç Erkin’den ikinci tur yorumu: “28 Mayıs, ‘kim daha milliyetçi’ sorusuna yanıt aramakla geçecek”

Gazeteci Aytunç Erkin,cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tura kalmasıyla ilgili olarak Sözcü’deki köşesinde “14 Mayıs seçimlerinden sonra gördük ki; 28 Mayıs ‘kim daha milliyetçi’ sorusuna yanıt aramakla geçecek. Ancak… Bunun bir programı var ve o da Altı Ok!” ifadelerini kullandı.

Erkin, Türkiye Eğilimleri Araştırması’na işaret ederken, şu bilgileri de paylaştı:

“Geçen yıla göre kendisini ‘sosyal demokrat’ diyenlerin oranı yüzde 13.9’dan yüzde 8.3’e düşmüş. Buna karşılık kendisini ‘Kemalist’ olarak tanımlayanlar yüzde 10.3’ten yüzde 19.9’a yükselmiş! Bir not daha: Kendisini ‘Milliyetçi’ veya ‘Kemalist’ olarak tanımlayanlar 18-20 yaş arasında. Yani… 2020 yılından 2021’e kadar geçene sürede ‘Kemalistim’ diyenler yüzde 9.6 artmış! Bu oran önemli.

Çünkü… 19 yıllık AKP iktidarı döneminde ‘vesayet rejimi’nin adı liberaller, ayrılıkçılar, cemaatseverler ve siyasal İslamcılar tarafından ‘Kemalizm’ diye tanımlanıyordu. TSK’nın yetişmiş kurmay kadrosundan Cumhuriyet’in aydınlarına, Atatürk’ü savunan medyasından siyasetçisine herkes hedefteydi. ‘Ya Silivri ya ölüm ya da işsizlikle’ tehdit edilen kesimin adıydı. Bugünse, her türlü saldırıya, eleştiriye veya yok sayılmaya rağmen büyüyen fikrin adı Kemalizm…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir