Google Play’den Android uygulamalarına sıfat yasağı

Uygulama isimlendirmeleri özellikle Android için çok abartılı ve rahatsız edici olabiliyor. Kullanıcı güvenini de sarsan bu duruma Google Play yeni bir çözüm getirdi.

Google’ın 3 aylık kazancı dudak uçuklattı

Geçtiğimiz yıl pandemi dünyayı etkisi altına aldığında, Google gelir kaybı yaşayan nadir teknoloji devlerinden biriydi. Fakat kısa sürede kendini toparladı.

Google, Android uygulamaları isimlendirmesi için belirlediği yeni kriterleri Android geliştirici blogunda açıkladı. Buna göre  Android uygulamaları isimlendirmeleri için 30 karakter sınırı geldi. Aynı zamanda isimlendirmede özel karakter ve abartılı sıfat kullanımı da yasaklandı. Yani en iyi, en çok, en güzel ve ücretsiz vb. şeklinde olan sıfatlar kullanılamayacak.

Uygulama isimlendirmeleri için emoji kullanımı, marka adı olmadığı sürece tamamen büyük harflerle yazım da yasaklanacak. Yine uygulama adlarına sıfatlar dışında şimdi indir gibi teşvik edici yönergeler de eklenemeyecek.

Google Play, uygulama isimlendirmeleri için yeni kriterler belirledi

Google bu yeni kriterler sayesinde kullanıcıları sahte Android uygulamalarından da uzak tutmayı planlıyor. Bu sahte uygulamalar için diğer bir önlem ise ön izleme sayfasına geldi. Uygulamanın içeriğini özetleyen, resim ve videolarla destekleyen bu alanın da yanıltıcı olmaması gerekiyor.

Uygulama geliştiricilerin, yeni Google Play isimlendirme politikası sonrası açıklama bölümlerinden, uygulama isimlendirmelerine yeniden göz atması ve kriterler uygun hale getirmesi gerekecek.

Yeni Google Play politikaları için firma uygulama geliştiricilere süre de tanıdı. Buna göre yeni kriterler yılın ikinci yarısında yürürlüğe girecek. Google yeni politikası için geliştiricilere daha fazla süre tanıyıp tanımayacağı ise belli değil.

Google Play‘de değişim sinyalleri 

Google’ın son yıllarda başını en çok ağrıtan konu ise sahte Android uygulamaları. Özellikle çok indirilen ve aranan uygulamaları hedefleyen sahte uygulamalar için yolun sonuna gelmiş olabiliriz.

Google Play hamburger menüsü de kısa süre önce değişti

Google, son yıllarda Android uygulama marketini daha da kullanışlı hale getirmeye çalışıyor. Bu anlamda son olarak Google Playde yıllardır değişmeyen açılır hamburger menü de yakın bir zamanda tarihe karıştı.

Uygulama marketi ilk olarak 2008 yılında Android Market adıyla ortaya çıktı. Daha sonra ise uygulama marketi  2012 yılında Play Store adını aldı. Son olarak uygulama marketinin adı Google Play olarak değişti.  Bugün Google Play milyonlarca Android uygulaması ve oyununa yer veriyor.

Siz ne düşünüyorsunuz, Google Play yeni isimlendirme politikası sahte uygulamaları engelleyebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir