Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (24 Mayıs 2022)

Yurt içinde, TCMB’den uluslararası yatırım pozisyonu verisi, TÜİK’ten motorlu kara taşıtları rakamları gelecek. Yurt dışında öncü PMI verileri ile ABD Philadelphia Fed imalat dışı aktivite endeksi ve Richmond Fed imalat endeksi rakamları takip edilecek.

..::PİYASALARDA SON DURUM::.

Haftanın ilk gününde süper tahvil beklentisiyle dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL, 16 lira sınırına yakın kalmaya devam ediyor. Dolar/TL, 15,96-15,97 seviyesinden işlem görürken euro/TL 17,05 civarında değerleniyor.

Asya borsaları, ABD borsalarının yükselişle kapanmasına vadeli işlemlerde görülen düşüşe paralel gerilerken, euro Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Temmuz’da faiz artırımı gerçekleştireceğine dair beklentilerin kuvvetlenmesiyle yaklaşık bir ayın zirvesini gördü. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi temkinli işlemler görülürken yüzde 0,3; Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 0,4 geriledi.

.::TÜRKİYE VE DÜNYADAN HABERLER::.

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya, Avustralya ve Hindistan liderleri ile yaptığı toplantıda Ukrayna’daki krizin bölgesel değil küresel bir konu olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Moskova’nın Batı ile yeniden bağlar kurulması tekliflerini değerlendireceğini, bunun gerekli olup olmadığını değerlendireceğini, ancak böyle bir ihtiyaç olduğundan emin olmadıkların söyledi.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan petrol ithalatına yasak getirilmesi konusunda “günler içinde” bir anlaşmaya varmasını beklediğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa MB Başkanı Francois Villeroy de Galhau, kripto varlıkların gözetim, denetiminin acil bir konu olduğunu ve Avrupa’nın kripto varlıklara ilişkin yeni kuralları bu yıl ortaya koyması gerektiğini kaydetti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Fed’in politika faiz oranının Ağustos ayına kadar yüzde 2 civarına yükseltmesini beklediğini söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in Haziran ve Temmuz toplantılarında yapılacak 50’şer baz puanlık artırımların ardından, enflasyon ve ekonomiye etkileri değerlendirmek için faiz artırımlarına bir ara verebileceğini vurguladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, bu göreve Senato tarafından ikinci bir 4 yıl için yeniden seçilmesinin ardından dün yemin etti ve yeni görev dönemine resmi olarak başladı.

GÜNÜN AJANDASI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), uluslararası yatırım pozisyonu, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), motorlu kara taşıtları rakamlarını açıklayacak (10.00).

Endonezya Merkez Bankası(BI), faiz kararını açıklayacak (10.30).

Öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Avrupa rakamları Fransa ile başlayacak, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere ile devam edecek (10.15, 10.30, 11.00, 11.30).

ABD’de Philadelphia Fed’in imalat dışı sektörleri analiz ettiği rapor yayımlanacak. Philadelphia Fed imalat dışı aktivite endeksi en son 29,3 puan olmuştu (15.30).

Günün son öncü PMI rakamı ABD’den gelecek (16.45).

ABD veri takviminde Richmond Fed imalat endeksi, 2 yıllık tahvil ihalesi ve API petrol stokları verileri de bulunuyor (17.00, 20.00, 23.30).

Related Posts

Kalyon Enerji’ye yarım milyar dolar yatırım: Sağlanan kaynak yeni güneş ve rüzgâr gücü üretimi yatırımında kullanılac

Türkiye’nin süratle büyüyen güç dalı, yabancıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden International Holding …

Yem fiyatları artınca damızlıklar bölüme gitti, sorun marketlere ulaştı

Artan yem maliyetleri nedeniyle üretici damızlık hayvanlarını kısma göndermeye devam ediyor. TZOB Lideri Şemsi Bayraktar, endüstricinin çiğ süt …

Yeni varlık barışı düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan bazı varlıkların ekonomiye kazandırılması hakkında tebliğ Resmi Gazete’de yayınlandı …

CoinLoan Nedir? CLT Ne İşe Yarar?

CoinLoan, Avrupa genelinde ön planda olmayı başaran, kuvvetli proje temelleri ve desteği ile kripto yatırımcı topluluklarında sıkça gündemde yer …

Çiçek balında hasat başladı, fiyatlar aşikâr oldu

‘Coğrafi İşaret Patentli Çiçek Balı’nda hasat devri başladı. Dönemin verimli geçtiğini, rekoltenin 800-900 tona çıkmasını beklediklerini söyleyen …

2 Büyük Kripto Para Cüzdanı da Hacklendi! Neler Oluyor?

Kripto para piyasası, çoğunlukla Solana ve Ethereum kullanıcılarını etkileyen endişe verici bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. Saldırı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.