Güneş yanığından sonra asla yapılmaması gereken 10 şey

Güneş yanığı, güneşten gelen ultraviyole ışınlarına çok maruz kalmanın akabinde cildin iltihabi bir reaksiyonudur. Çok yaygın olan bu yanık çoklukla kısa vadede düzgün huyludur, birkaç gün boyunca cilt ağrısı ve ciltte soyulma ile birlikte görülür, lakin uzun vadede cilt kanseri gelişimini tetikleyebilir.

Güneş yanığı iltihaplı bir tepkidir. Yanık sonrası yakındaki hücreler, hasar görmüş olan hücreleri ortadan kaldırmak için iltihaplı molekülleri tetikler. Bu temelinde bedenin kısa vadeli bir muhafaza sistemidir.

Güneş yanığı, güneşlendikten kaldıktan birkaç saat sonra ortaya çıkan hasarlı alanlarda kızarıklık ile kendisini gösterir. Birtakım durumlarda, bunlara soyulmalar eşlik eder. Kimi durumlarda ise kabarcık oluşumuna kadar gidebilen yanıklara neden olur.

Güneş yanığı türleri

Güneş yanığı sürecinin en hafif etabı bronzlaşmadır. Cilt güneşe karşı bir savunma reaksiyonu oluşturur. Cildin renklenmesi, melanosit ismi verilen özel hücreler tarafından melaninin salınmasından kaynaklanır. Bu renklenme bu nedenle bir cins alarm sinyalidir.

Güzel görünüm vermesi nedeniyle sıklıkla aranan bu kademe, binlerce epidermal hücreyi yok eden güneş yanığı, hasebiyle yanıktır. Az ya da çok önemli olabilir.

Birinci derece yanık

Bu güneş yanığı ciltte kabarcıklar olmadan kızarıklığa neden olur. Ekseriyetle güneşlenmeden sonraki 6. ve 24. saatler ortasında ortaya çıkar ve yüzeyel damarların genişlediği görülür. Ayrıyeten bölgeye parmakla bastırılırsa kızarıklık kaybolur. Kabarcıksız bu cins güneş yanığı bir hafta içinde düzgünleşir, pigmentasyon olmaz ve iz bırakmaz. Düzgünleşme sürecinde ciltte pullanma yani soyulma olabilir.

Yüzeysel ikinci derece yanık

Kabarcıkların ortaya çıkması, kişinin ikinci derece yüzeysel yanığa ulaştığının işaretidir. Güneşlendikten çabucak sonra yahut birkaç saat sonra ortaya çıkabilirler. Kabarcıklar berrak bir sıvı ile doldurulur ve kırmızı, ağrılı bir cilt alanı ile çevrilidir. Bu çeşit yanık yaklaşık iki hafta içinde iz bırakmadan güzelleşir, lakin kaybolması vakit alan koyu noktalar bırakabilir.

Derin ikinci derece yanık

Ciddi bir yanıktır. Bu durumda, damarlar hasar gördüğü için kabarcığın tabanı soluktur ve kırmızı değildir. Güzelleşmesi yaklaşık bir ay sürer ve yara izleri kalabilir.

Güneş yanığını önlemek için ipuçları

Güneş yanığına karşı en düzgün silah tedbirlerdir. Plaja gidiyorsanız yahut aktiviteniz ne olursa olsun güneşe çıkmayı planlıyorsanız, cildinizi UVA ve UVB’ye karşı koruyan en az 30 muhafaza faktörlü (çocuklar ve açık derililer yahut hassas ciltler için 50) bir güneş kremi seçerek cildinizi koruduğunuzdan emin olun.

En sıcak saatlerde, yani güneşin en zirvede olduğu ve güneş ışınlarının en agresif olduğu saatlerde güneşe çıkmayın. Sabah 10.00 ile 16.00 ortasında güneşe çıkıyorsanız tişört, şapka, gözlük takın. Lakin en uygunu güneşe sabah 10’dan evvel yahut akşam 4’ten sonra çıkmaktır.

Genel olarak, açık cilt güneşe ve hasebiyle güneş yanığına daha hassastır. Cildiniz doğal olarak bronzlaşmış olsa bile çok fazla güneşlenmenin cildin erken yaşlanmasına, kırışıklıklara, kahverengi lekelere ve uzun vadede cilt kanseri riskinin artmasına neden olabileceğini unutmayın.

Güneş yanığından sonra asla yapılmaması gerekenler

Güneş yanıklarına karşı yapılması gerekenleri birçok sefer duymuşsunuzdur. Pekala ya yapılmaması gerekenler? İşte güneş yanığından sonra asla yapılmaması gereken 10 şey.

Sıkı kıyafetler giymeyin

Güneş yanığından sonra cildinizin nefes almasına müsaade verin. Bu durumda sıkı giysiler giymek katiyetle tavsiye edilmez. Bedeniniz, güzelleşmeyi hızlandırmak için kan akışını uyararak travmaya yanıt verecektir. Bölgede kızarıklık, ısı ve iltihap oluşur. Sıkı giysiler şişliği ve kabarcıkları artırabilir. Cilt tipiniz için belirtilen güneş kremini kullanarak sıkı olmayan giysiler giyin.

Vazelini ile farklı eserleri birebir anda uygulamayın

Aloe vera iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve güneş yanığından sonra cilde uygulamak uygundur. Ek olarak, aloe veranın birçok faydası vardır. Bununla birlikte, ısıyı koruyan vazelin ile kullanılmamalıdır. Ayrıyeten, cilt tahrişini artırabilecek benzokain yahut lidokain içeren eserlerden kaçının. Farklı eserleri tıpkı anda uygulamayın.

Daha fazla su içmeyi unutmayın

Yanıklar bedenin geri kalanından cilde daha fazla sıvı çekerler. Bu nedenle birkaç gün boyunca daha fazla su, meyve suyu ve bitki çayı içmeye çalışın, rastgele bir dehidrasyon belirtisine dikkat edin.

Yanığın üstüne makyaj yapmayın

Güneş yanığından sonra yapılmaması gereken şeylerden biri de makyajla kamufle etmektir. Yanık, nefes alan ciltte daha süratli güzelleşir. Makyaj eserlerini kirli süngerler yahut fırçalarla uygulamak, sırf enfeksiyon yahut alerjik tepki riskinizi artıracak ve bu da sorunu artıracaktır.

Cildinizi soymayın

Güneşe maruz kalmadan soyulan cilt, daha önemli bir sorun manasına gelebilir. Lakin çok güneş ışınlarından sonra soyulan cilt durumunda korkacak bir şey yoktur. Bu bir güzelleşme işaretidir ve kesintiye uğramaması gereken bir süreçtir. Fakat cildinizi siz soymayın, bırakın kendi kendine ayrılsın. Cildinizi her gün nizamlı olarak nemlendirin. Bu, yanma görünümünü azaltacak ve cildinizin doğal ve eşit bir formda soyulmasına yardımcı olacaktır.

Kabarcıkları patlatmayın

Kabarcıklar asla patlatılmamalıdır. Güneş yanığından sonra bunu asla yapmayın. Cildin şişmesi yarayı korur. Kabarcıklar ağrılıysa, kimyasal içermeyen bir aloe vera kremi yahut doğal nemlendiriciler uygulayın. Fakat her şeyden evvel, onu asla patlatmayın.

Peeling yapmayın

Peeling yapmak yahut glikolik asit, retinoidler yahut salisilik asit bazlı eserler, bilhassa güneş yanığından sonra cildinize son derece ziyanlıdır. Bu cins eserleri kullanmak için cildiniz soyulmayı bıraktıktan sonra yaklaşık üç gün bekleyin.

Alkol bazlı kremler uygulamayın

Güneş yanığına uygulanan krem yahut jeller alkol içermemelidir. Alkolün doğal yağları ciltten çıkardığı bilinmektedir. Bu tıp kremler yanığa uygulandığında, cildin düzgünleşme yeteneğini azaltır.

İlaç almak için geç kalmayın

Vücudunuz güneş yanığına iltihapla cevap verir. İbuprofen yahut aspirin üzere reçetesiz satılan iltihap önleyicilerden uzak durmanız gerekmez. İltihabı ve ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olabilirler. Güneş yanığının ortaya çıkması ortalama 4 ila 6 saat sürer. Fakat tüm bu mühlet boyunca beklerseniz, ilaçlar daha az tesirli olacaktır. İbuprofen yahut aspirin güzelleşmeyi hızlandırabilir.

Kimyasal içeren güneş kremi kullanmayın

Güneş yanığından sonra kendinizi güneş kremi ile daha fazla müdafaanız gerekecektir. Birçok güneş kremi tahriş edici kimyasallar içerir. Uzmanlar, çinko oksit, oksibenzon ve aminobenzoik asit de dahil olmak üzere cilt için inançlı esirgeyici etkin bileşenler içeren eserlerin kullanılmasını önermektedir.

Related Posts

Sıcak hava dalgası sırasında kaçınılması gereken 10 yanılgı

Bu yaz sıcak hava dalgası bilhassa Avrupa’da kendisini ağır formda gösteriyor. Sıcak hava dalgası, son yılların en kötülerinden biri olarak …

DSÖ’den maymun çiçeği açıklaması: Global olay sayısı 10 bine yaklaştı

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği salgınında …

Gana’da ortaya çıktı, iki can aldı:

Ebola ile birebir aileden gelen Marburg virüsünün Batı Afrika’daki Gana’da, laboratuvar sonucu olumlu çıkan iki hadisenin vefatına sebep olduğu …

Şantiyedeki yemekten zehirlenen 28 emekçi hastanelik oldu

Eskişehir’de bir inşaatta çalışan 28 emekçi, teze nazaran kendilerine dağıtılan yemekten zehirlenerek hastanelik oldu. Ihlamurkent Mahallesi …

Diş renklenmeleri çocuklarda özgüven kaybına neden olabilir

 Çocuk Diş Hekimliği Kliniği’nden Uzm. Dt. Yeşim Sağır, diş renklenmelerinin çocuklarda toplumsal ve ruhsal meselelere yol açarak özgüven …

Yemeyelim de Ölelim mi? Canan Karatay’dan Savaş Çıkaracak Sakıncalılar Listesi

Kalp ve İç Hastalıkları Profesör Tabip Canan Karatay 14 unsurluk sakıncalılar listesi paylaştı. Karatay bu seferki paylaşımında insanların en çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.