İşte vatandaşın elindekini muhafaza formülü: Tarlada nöbet, depoya kilit!

Denizli’de tarlalarından kekikleri sökülerek çalınan köylüler gece nöbeti tutuyor. Nakliye işi yapan kamyoncular artan akaryakıt fiyatları nedeniyle mazot depolarına asma kilit takmaya başladı.

Akaryakıt fiyatlarındaki artırımlar nedeniyle nakliye kesiminde çalışan sürücüler araçlarındaki mazot çalınmasın diye depoya asma kilit taktı.

Girdi maliyetleri yüzde 300’ün üzerinde artan çiftçi ise eserini korumak için tarlada nöbet tutmaya başladı.

‘KAMYON DEPOSUNDA ASMA KİLİT’

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Tunceli’nin Pülümür İlçesinde şehirlerarası nakliye işi yapan kamyon sürücülerini ziyaret etti.

Bir kamyonun deposunda asma kilidi gören Yalım, şoförü Yalçın Yıldırım’a “Depoya kilit takmışsın. O denli bir takmışsın ki; üzerine çapraz metal kaynaklatmışsın. Sonra da asma kilit takmışsın. Neden yaptın bunu?” diye sordu.

Yıldırım ise; “Mazot fiyatları malum… 28 lirayı buldu. Biz bunu bu formda yapmazsak yarın depomuzun kapağını patlatacaklar. Bu depo 11-12 bin liraya doluyor. 100 litre mazotumuz gittiği vakit ne karımız kalacak, ne konutumuza ekmek götürebileceğiz. Koşulları biliyorsunuz. Her şey uçtu gitti” diye cevap verdi.

‘KAMYONCU, NAKLİYECİ BİTTİ’

Mazotu çalınmasın diye kilit taktığını söyleyen Yıldırım; “Amacımız mazotumuz çalınmasın. Esasen en son noktamız. Artık depolarımızı dolduramayacağız. Çalışamayacağız. Zira ekmek yiyecek gücümüz kalmadı. Bundan ötürü mecburen kilit vuruyoruz ki, çalınmasın” sözlerini kullandı.

Yalım mazot üzerindeki vergileri hatırlatarak nakliyeci Yıldırım’a bu bahisteki fikrini sordu.

Yıldırım ise “Çoluk çocuğa ekmek yedirebilmek için mazotun üzerindeki vergiler kaldırılsın. Kaldırılsın ki; mazot fiyatları biraz insin. Beşerler rahat bir nefes alsın. Çalıştığı işin, emeğinin karşılığını alabilsin. Kamyoncu, nakliyeci arkadaşlar bitti. Birden fazla insan otomobilini sattı. Çalıştırmak da istemiyor. ÖTV ve KDV kalkmalı, kalkmazsa bu iş bitti artık” diye konuştu.

‘MALINI KORUMAK İÇİN GECE NÖBETLERİNE BAŞLADI’

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde eserleri tarlasından çalınan köylüler gece nöbetlerine başladı.

Akköy’de kekik tarlası sahibi Muhammet Aksoy; “Kekik tarlasından kekiklerim çalındı. Gece hırsızlar gelip kekikleri biçip gidiyor. Çiftçinin emeği çalınmasın. Tüm çiftçilere sesleniyorum. Herkes tarlasında nöbet tutsun. Hırsızlar güya kendileri grup çapalamış üzere çalıp gidiyor. Bu tarlaya hırsızlar dadandı. Daima geliyorlar. Biz de gece gündüz nöbet tutuyoruz” tabirlerini kullandı.

‘TEK MAAŞLA OLMUYOR’

İki çocuk babası Aksoy SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada vardiyalı çalışan bir emekçi olduğunu belirterek, şu tabirleri kullandı:

*Gündüzleri çalışıyorum. Bir yandan da çiftçilik yapıyorum. Tek maaşla olmuyor. Tarımda girdi maliyetleri arttı.

*Gübre, mazot, sulama boruları çiftçinin kullanabildiği ne varsa hepsine artırım yapıyorlar. Bunu yetiştirmek kolay değil. Bir tek ben değil burada pek çok üretici geceleri nöbet tutuyor. Burada 10 dönüm ekili kekiğim var.

*Yarım dönümünü hasat edip gitmişler. Bunun bağını 15 liradan satıyorlar. Çiftçinin emeği çalınmasın. Bizim tarlanın altında nar ve ayva bahçesi var. Mevsiminde gelip onları da çalıyorlar.

Related Posts

A Milli Erkek Basketbol Takımı, Bormio kampını tamamladı

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde mücadele eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan A Milli Erkek Basketbol Takımı, başantrenör …

Şanlıurfa’da araba şarampole devrildi: 2 kişi yaralandı

 Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Tamer Mert Ayhan’ın (21) kullandığı 31 YF 121 plakalı araba, Siverek-Şanlıurfa kara yolunun 5. kilometresinde …

Tahıl koridorundan bir haftada 305 bin ton sevkiyat gerçekleşti

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye’nin de arabuluculuk yaptığı tahıl sevkiyatına yönelik mutabakat kapsamında, bir haftada 305 bin 458 …

LGS ikinci nakil sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, “LGS kapsamında yerleştirmeye temel ikinci nakil sonuçları açıklandı” AYRINTILAR GELİYOR…

TBMM Başkanı Şentop’tan, İsrail’e kınama

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail’in, Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetle kınıyorum. Son olarak, İsrailli …

Kosova-Sırbistan hududunda Rus gazeteci ‘casusluk’ kuşkusuyla gözaltına alındı

Sırbistan’dan Kosova’ya geçmek isteyen bir Rus gazetecinin gözaltına alındığı açıklandı. Reuters haber ajansına nazaran, Kosova İçişleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.