KKTC’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerle kutlanıyor.

Başkent Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen devlet törenine, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, milletvekilleri ve diğer kurum, kuruluş, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak 2 ülke bayraklarının göndere çekilmesiyle devam etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de 6 Şubat’ta yaşanan depremler nedeniyle buruk da olsa TBMM’nin 103. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladıklarını belirtti.

Kıbrıs’ta savundukları egemen iki devletli çözümün kabul edilmesi durumunda çocukların ve gençlerin geleceğinin sürdürülebilir bir şekilde teminat altına alınacağını vurgulayan Tatar, “Devlete, bizlere ve ana vatan Türkiye’ye güvenin. Gelecek, çocuklarımızın ve gençlerimizindir. KKTC olarak çocuklarımıza, bağımsızlık ve egemenliğimize büyük önem veriyoruz.” ifadesini kullandı.

KKTC’nin diğer kentlerinde de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerle kutlandı.

Öğrenciler, 23 Nisan dolayısıyla Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı, Alay Komutanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığını ziyaret etti.

TCG Meltem (P-334) Hücumbotu, Gazimağusa Limanı’nda da halkın ziyaretine açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir