“Kocanızı nasıl öldürürsünüz” müellifine kocasını öldürmekten ömür uzunluğu mahpus cezası

Romantik kitaplar yazan Nancy Crampton Brophy, “Kocanızı Nasıl Öldürürsünüz” başlıklı makale yazdıktan sonra eşini öldürdü. Sigorta ödemesini almak için cinayeti işleyen Brophy ömür uzunluğu mahpusa mahkûm edildi.

Geçtiğimiz ay Amerika farklı bir cinayeti konuştu. 2018’de işlenen cinayetin hatalısı bu yıl yargılandı ve sonunda ömür uzunluğu mahpus cezası aldı. Cinayeti işleyen ise bir yazardı. Crampton Brophy isimli müellif, 1,4 milyon dolarlık sigorta ödemesini almak için kocası Daniel Brophy’yi Haziran 2018’de öldürmekten hatalı bulundu. Brophy’nin cinayeti işlemeden evvel “Kocanızı Nasıl Öldürürsünüz” isimli bir makale yazması ise dikkat çekti.

Yazar müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Duruşmayı denetleyen Yargıç Christopher Ramras, CBS News’in haberine nazaran 71 yaşındaki müellif Nancy Crampton Brophy’nin 25 yıl sonra koşullu tahliye için uygun olacağını söyleyerek rekor cezaya imza attı.

Brophy’nin yakalanması ise kocasının öldürdüğü sırada otomobilinde çekilen fotoğraflarla kanıtlandı. Fakat bu delillere karşın muharrir, kendini değişik bir formda savunmaya devam etti.

Aşk romanları müellifi, cinayet mahallinde olduğunu hatırlayamayacak kadar bunamış olduğunu ileri sürdü. O sırada 68 yaşında olan Crampton Brophy, otomobilin içindeki kişinin kendisine benzediğini kabul etti, lakin orada olduğunu hatırlayamadığı konusunda ısrarcı oldu:

“Ne derler bilirsiniz, yaşlılık hanım hanımcıklar için değildir. 65 yaşına giriyorum, görme yeteneğimi kaybetmeye başlıyorum, Aklımı kaybetmeye başlıyorum. Bu nasıl oldu da ben bunu hatırlamıyorum’ diye bakıyorum…”

CİNAYET NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Bir şef ve öğretmen olan Daniel Brophy, 2018’de Oregon Culinary Institute’de vurularak öldürüldü. Dul eşi, gizemli bir saldırganın olduğunda ısrar etti ve hatta polisi arayarak ihbarda bulundu. Halbuki olay sonunda tek kuşkulu kendisiydi. Yeniden de cinayetin işlendiği gün birebir gün bölgede bir minibüste gizemli bir adam gördüğünü hatırladığını argüman etti.

Brophy’e cinayet günü ve yerine dair anıları sorulduğunda ve bu anıların gerçek olup olmadığı sorgulandığında da şu biçimde karşılık verdi:

“Bir defterim var, bir şeyler not alıyorum. Hoş bir gün, hatırlıyorum zira yağmur yağmıyordu. Gölgeli, burada oturmuş onu bir ortaya getiriyorum. Brophy, yazarken kendimi çok rahat hissedeceğim bir yer olurdu, bu yüzden gerçek bir hatıra olduğuna eminim.”

Brophy’nin kocasını öldüren silahın aynısına sahip olduğu belirlense de cinayet silahı bulunamadı. Ayrıyeten Daniel Brophy’nin vefatının akabinde 1,4 milyon dolar ödeyen kıymetli bir hayat sigortası poliçesi için öldürdüğü tezleri da ortaya atıldı.

Crampton Brophy ise bunları reddederken aklının gelip gidiyormuş olduğuna dair bir izlenim yaratmaya çalıştı. Eşinin vefatını hatırlayınca çok duygulandığını ve hayatının büyük bir kısmını kaybettiğini söyledi:

“Bir kolunu kaybetmiş üzeresin. Güya onunlayken olduğun kadar yeterli değilsin. Onunlayken, olabileceğinin en iyisiydin. Ve artık, evet, çalışıyorum lakin eksik bir şey var üzere.”

BORÇ İÇİNDELERMİŞ

Brophy, borç içinde olduklarını ve sabit bir gelir elde etmek için Medicare sigortasına başvurduklarını, kredi çektiklerini söyledi.

Brophy, “Dan, kredi kartı borcunun bizi öldüreceğini biliyordu” dedi.

Savcılar, Crampton Brophy’nin kocasının 1,4 milyon dolarlık hayat sigortası poliçesini alabilmek için cinayeti işlediğini sav etti.

Mahkemede ayrıyeten, Brophy’nin Ocak 2018’de bir hayalet silah montaj kiti satın aldığı belirtildi. Silahı bir ortaya getiremeyen Crampton Brophy, Şubat 2018’de bir Portland silah fuarında öteki bir silah satın aldı ve bir ay sonra bir silah poligonunda pratik yapmaya başladı.

CİNAYETİ İŞLEMEDEN EVVEL YAZMIŞ

Crampton Brophy, “Kocanızı Nasıl Öldürürsünüz” başlıklı makalesinde, “Romantik bir tansiyon muharriri olarak cinayeti ve hasebiyle polis prosedürünü düşünmek için çok vakit harcıyorum” diye yazıyor:

“Sonuçta, şayet cinayetin beni hür bırakması gerekiyorsa, katiyetle mahpusta vakit geçirmek istemiyorum. Ve şunu açıkça söyleyeyim, tulumları sevmiyorum ve turuncu benim rengim değil.”

Crampton Brophy ayrıyeten bir şefle evli olmanın zorlukları hakkında çevrimiçi bir biyografi de yazdı:

“Sonuç olarak art bahçemde tavuklar ve hindiler var, böcek ilacı için tütün yetiştiren harika bir zerzevat bahçesi ve her gece masada sıcak bir yemek var. İçinizden bunu özleyenler için, sizi uyarmama müsaade verin. Ne dilediğine dikkat et, rabler nitekim kızdığında dileklerimizi yerine getirirler.”

Yargıç bu yazılanların ve kelam konusu makalenin ispat olarak gösterilemeyeceğini belirtse de Brophy fotoğraf üzere ispatlar sayesinde hatalı bulundu.

Related Posts

Oturma Duruşunuz Kişiliğinizi Açığa Çıkarıyor? İşte Karakter Özelliklerini Söyleyen Kişilik Testi

Bu nedenle, başka beşerlerle bağlantı halindeyken, yalnızca sözlerimizle yaptığımızdan çok daha fazlasını söyleriz. Bu tam olarak ne …

Sylvester Stallone: ‘Rocky’nin parazitler tarafından istismar edilmesini istemezdim

Rocky kozmosunun yaratıcısı olan oyuncu Sylvester Stallone, birinci kere “Rocky 4” sinemasında izleyici karşısına çıkan Ivan Drago karakterine …

Victoria’s Secret modeli Bella Hadid’ten cüretkar pozlar

Dünyaca ünlü model Bella Hadid, Victoria’s Secret’ın yeni kampanyası için seksi iç çamaşırıyla pozlar verdi. HAYRANLARINDAN TAM NOT ALDI İç …

İlhan İrem gazetemize konuşmuştu: ‘İçimde kıymet biçilmez hoşluklar akıyor’

Cumhuriyet gazetesinin Kültür Servisi editörlerinden Öznur Oğraş Çolak ile usta sanatçı İlhan İrem 2017’de röportaj gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz …

Usta muharrir Rasim Özdenören vefat etti

Türk edebiyatının usta kalemlerinden olan Rasim Özdenören’in, 82 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı. Yakın vakitte Kovid-19’a yakalanan ve …

Haftanın mekanları…

SERCAN KISMET Kapılarını açmaya hazırlanıyor Wish More Hotel Grubu’nun ikinci oteli olan Wish More Hotel Şişli, kapılarını misafirlerine açmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.