Kripto borsasından Putin’in kurmaylarına akraba darbesi

Binance, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle başlatılan uluslararası yaptırım kararlarıyla bağlantılı olarak üst düzey Kremlin yetkililerinin akrabalarının hesaplarının kapattı.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un üvey kızı Polina Kovaleva ve Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov’un kızı Elizaveta Peskova’nın son iki ayda engellenenler arasında olduğunu söyledi.

Binance, ABD Hazine Bakanlığı tarafından suçlanan iş adamı Konstantin Malofeev’in oğlu Kirill Malofeev’i de yasakladığını açıkladı. Peskova, Kovaleva ve Malofeev konu ile ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi.

‘YAPTIRIMLARDAN ÖNCE RİSKLERİ TESPİT EDİYORUZ’

Şirketin yaptırımlarla ilgilenen biriminin yöneticilerinden Çağrı Poyraz’a göre borsa, yaptırım uygulanmış kişilerle alakalı hesaplara ulaşmak için kontrollerine devam ettiğini açıkladı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Poyraz, “Bu bireylere veya kuruluşlara yönelik herhangi bir düzenleyici veya yasal işlemden önce mali suç riskini tespit etmeyi ve caydırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Ukrayna ile girilen savaş sonrası batılı ülkelerin sert yaptırımlarına maruz kalan Rusların kripto yoluyla yaptırımlardan kaçınıp kaçınamayacağı tartışma konusu olmuştu. Dev kripto borsaları ise bu konuda çeşitli adımlar atarak bazı Rusları platformdan yasaklamıştı.

BİNANCE YASAKLAMAMIŞTI

Savaşın başladığı 24 Şubat tarihinden sonra Binance’ın Rusya pazarından çekilip çekilmeyeceği merak konusu olmuştu. Rusya’nın  SWIFT ve Visa gibi sistemlerden çıkarılması, Rusların yurtdışı ile yapacağı parasal işlemler zora girmişti.

Binance, önceki ay yaptırıma hedef olan Rus müşterilerinin hesabını işleme kapatacağını fakat Rus vatandaşların tamamının hesaplarını dondurmayacağını açıkladı.

Binance sözcüsü, “Milyonlarca masum kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağız. Kriptonun amacı dünya genelindeki insanlara daha geniş bir finansal özgürlük sunmaktır” demişti.

SINIRLAMA GELDİ

Geçtiğimiz haftalarda AB’nin Rusya’ya yönelik uygulamaya koyduğu 5’inci yaptırım paketi kapsamında kripto işlemlere de sınırlama getirmesinin ardından Binance’ın Ruslara yapılan hizmetleri hizmetleri 10 bin euro ile sınırlandırdığı kaydedildi.

Önceki hafta Binance, Avrupa Birliği’nin Moskova’ya yönelik son yaptırımlarının ardından dünyadaki en büyük pazarlarından biri olan Rusya’daki hizmetleri sınırladığını söyledi.

Related Posts

SUV meraklılarına TOGG müjdesi! İşte herkesi sıfır araç sahibi yapacak fiyat listesi! Tarihi kaçıran dizlerine vurur

Gemlik fabrikasında hazırlıkları tamamlanan Türkiye’nin yerli arabası TOGG için herkesi sevindiren haber yayınlandı. İHA’nın özel haberine …

Bankaların 8 aylık net kârı 252 milyar lira

Bankacılık sektörünün ağustos ayında net kârı 44,35 milyar TL olarak gerçekleşti. Bir önceki ay kâr 38,72 milyar TL olmuştu. Bankacılık …

ECB Lideri Christine Lagarde’den enflasyon açıklaması

Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin “Parasal Diyalog” oturumunda konuştu. “Enflasyon hala çok yüksek” diyen …

Borsa günü yükselişle kapattı

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi günü yüzde 0,59’luk yükselişle tamamladı. Endeks 20,08 puan artışla 3.446,96 puan oldu. Toplam işlem hacmi 72,9 …

İstanbul’da çalışmak isteyenler konaklama talep ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bölgesel İstihdam Ofisleri’nin (BİO) İstanbul’un istihdamında tesirli 12 daldan 39 firma ile yaptığı …

3 Büyük Tahminci, Ralli Yapabilecek Altcoin’leri Paylaştı!

Bitcoin son bir haftada yükselerek 22,500 doları görmeyi başardı. Lider kripto para birimi şu anda bu seviyenin üzerindeki 22,581 dolardan el …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.