Maaşlarına artırım isteyen çalışanlar bordro yakıp aksiyon başlattı

CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Eskişehir Tramvay Sınırı (EsTram)’nda çalışan personeller, taban fiyata yüzde 50 artırım yapılmasına karşın kendilerine 2022 yılında yapılan yüzde 17’lik artırım ile geçinemediklerini belirterek Eskişehir Büyükşehir Belediye binası önünde hareket yaptı. Maaşlarına artırım isteyen EsTram çalışanları, bordro yaktı ve sakal bırakma aksiyonu başlattıklarını açıkladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan Demiryol-İş Sendikası’na bağlı Estram çalışanları, aldıkları maaşların yetmediğini belirterek hareket yaptı. Taban fiyata yüzde 50 yapılan artırıma karşın kendilerine yalnızca yüzde 17 artırım yapılmasını protesto eden EsTram çalışanları, basın açıklamasının akabinde maaş bordrolarını yaktı.

“PAHALILIĞIN ÇALIŞANLARA TESİRLERİ DAYANILMAZ BOYUTLARA GELMİŞTİR”

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir şubesi üyesi EsTram personelleri, ‘Geçinemiyoruz’, ‘Bilete artırım var çalışana yok’, ‘İşçinin sesini duyun’, ‘Enflasyona ezdirme’ yazılı dövizler açarak, ‘İşçiyiz haklıyız kazanacağız’, ‘Zamlar geri alınsın’ biçiminde sloganlar attı. Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Sekreteri Mehmet Kurt, çalışanların haklı feryadına kulak verilmesini istedi. Kurt, “Bugün EsTram çalışanlarımız taban fiyata yakın bir fiyatla geçinmek zorunda kalmaktadır. Ülkemizde yaşanan pahalılığın çalışanlara tesirleri dayanılmaz boyutlara gelmiştir. Çalışanlarımız meskene ekmek götüremeyecek duruma, babalar aile bireylerine karşı büyük mahcubiyet yaşar hale gelmişlerdir” dedi.

“YÜZDE 17 ARTIRIM VİCDANİ Mİ?”

EsTram çalışanının, minimum geçim indiriminin kaldırılmasıyla, vergi istisnası olan 638 TL kayba uğradığını ve çalışanlar ortasında eski ve yeni personel maaşlarının farkı kalmadığını tabir eden Kurt, “Günümüzde elektrik, doğalgaz ve su artırımları herkesçe bilinmektedir. TÜİK sayılarında bile yıllık yüzde 70 enflasyon açıklanmakta iken, fakat gerçek enflasyon yüzde 150’ler civarında olması göz önünde bulundurulmalıdır. Sizlere soruyoruz buna karşın çalışanlara uygulanan yüzde 17 artırım vicdani midir? EsTram işçisi, ülkemizde taban fiyata yapılan yüzde 50 artırımdan sonra enflasyonun yüksek çıkmasıyla maaşa artış beklerken bilakis AGİ’den ötürü maaşları düşmüş ve maaşlarımız erimiştir. Ülkemizde yaşanan pahalılık herkes tarafından görülmektedir. Bunun için çalışanlarımız yarınlarına inançla bakamamaktadırlar. Ekonomik krizden çalışanlarımız büyük ölçüde etkilenmedirler” formunda konuştu.

“DEMOKRAT BİR LİDER OLARAK PERSONELİN SESİNE KULAK VERİN”

Sendika olarak üyelerinin haklı feryadını evvel EsTram yetkililerine daha sonra da Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen’e yazı ile şahsen ilettiklerini belirten Kurt şunları söyledi:

“Bu yazılarımıza karşı şimdi bir olumlu karşılık alamadık. Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, toplumsal demokrat bir lider olarak EsTram personelinin sesine kulak versin. Bu kahırları bir arada konuşalım ve birlikte tahlil üretelim. Bu çalışanlar sizlerin de evladı. Toplumsal demokrat niyete sahip olan yöneticiler, çalışanın işçinin sesini duyun artık. Bu çalışanlar sizlerin vitrini sayılır, sizin aynanızdır. Onların memnunluğu sizleri de memnun etmelidir. Onlar soğuk sıcak demeden sabahın birinci ışıklarıyla gecenin karanlığında bu kentin halkına hizmet vermek için özveri ile çaba göstermektedirler. Bu çalışmalarının karşılığı bu fiyat olamaz olmamalıdır. Gelin çalışanlarınızı ekonomik sorunlara ve enflasyona ezdirmeyin. Toplumsal demokrat anlayışınız kelamda kalmasın.”

“27 LİRAYA YEMEK YEMEK MÜMKÜN MÜ?”

Belediyenin suya, ulaşıma ve daha birçok şeye haklı olarak yüzde 50 ile yüzde 100’lere yakın artırımlar yaparken emekçiye 2022 yılında yalnızca yüzde 17 artırım uygulamasını gerçek bulmadıklarını vurgulayan Kurt, “Bu artırım çalışana reva mıdır? Ayrıyeten maaşın haricinde personele ödenen günlük 27 TL yemek bedeli ile yemeğin yenmeyeceği ortadadır. Bu hayat pahalılığında personel 27 TL ile karnını nasıl doyuracak, çalışanlarımız milyonlarca liralık tramvaya, binlerce liralık otobüsleri karnı aç olarak mı kullansınlar, buna nasıl vicdanınız elverecek” dedi.

SAKAL BIRAKMA HAREKETİ BAŞLATTILAR

Basın açıklamasının akabinde EsTram çalışanları bordro yakarak maaşlarına artırım yapılmasını istedi. Belediye binası önünde bir müddet oturma hareketi de yapan EsTram çalışanları, maaşları düzelene kadar sakal bırakma hareketi yapacaklarını ve olağan çalışma saatleri dışında mesaiye kalmayacaklarını açıkladı.

Related Posts

Şanlıurfa’da araba şarampole devrildi: 2 kişi yaralandı

 Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Tamer Mert Ayhan’ın (21) kullandığı 31 YF 121 plakalı araba, Siverek-Şanlıurfa kara yolunun 5. kilometresinde …

Tahıl koridorundan bir haftada 305 bin ton sevkiyat gerçekleşti

Küresel besin krizinin tahlili için Türkiye’nin de arabuluculuk yaptığı tahıl sevkiyatına yönelik mutabakat kapsamında, bir haftada 305 bin 458 …

LGS ikinci nakil sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, “LGS kapsamında yerleştirmeye temel ikinci nakil sonuçları açıklandı” AYRINTILAR GELİYOR…

TBMM Başkanı Şentop’tan, İsrail’e kınama

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail’in, Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetle kınıyorum. Son olarak, İsrailli …

Kosova-Sırbistan hududunda Rus gazeteci ‘casusluk’ kuşkusuyla gözaltına alındı

Sırbistan’dan Kosova’ya geçmek isteyen bir Rus gazetecinin gözaltına alındığı açıklandı. Reuters haber ajansına nazaran, Kosova İçişleri …

AB’den Rusya’ya kınama: Önemli bir ihlal

Avrupa Birliği (AB) Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, toplumsal medya hesabından, Rusya-Ukrayna savaşına ait …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.