Mars helikopteri Ingenuity’e sürpriz görev NASA, Mars helikopteri Ingenuity’e yeni bir görev verdi. Ingenuity, daha önce incelenmemiş yüzeylere…

Perseverance programında çalışan Ken Farley, yeni bir açıklama yaptı. Farley, yeni görevin bir gezgini bir keşif helikopteri ile birleştirebilecek gelecekteki görevler için son derece önemli olduğunu söyledi. Yeni göreve açıklık getiren NASA bilim insanları, Perseverance gezgininin helikopterin ek uçuşlarını izlemeyeceğini belirtti. Ancak gezgin, kendi görevi olan antik mikrobiyal yaşamın işaretlerini ararken helikopterin yakınında olacak. NASA ekibi, yeni uçuşlarda helikopterin çekeceği fotoğraflarla yakındaki arazinin 3B haritasını oluşturmayı planlıyor. Ayrıca Ingenuity için yeni bir iniş noktası seçmeyi de hedefliyorlar. Bilim insanları, Ingenuity’nin uçuş sırasındaki sesini de kaydetmek istediklerini belirtti.

Mars helikopteri Ingenuity şimdiye kadar üç kez başarılı uçuş gerçekleştirdi. (Fotoğraf: NASA)

Helikopterin beşinci uçuşu bir hafta içinde gerçekleşecek. Böylece Ingenuity’nin yeni konumuna inmesi bekleniyor. Araç, yeni konumundan Mayıs ayında en az iki uçuş daha yapacak. Şimdilik NASA, Ingenuity’nin görevini yalnızca 30 Mars günü uzatıyor. Ancak helikopter hayatta kalırsa ve Perseverance’ın bilim çalışmasını engellemezse daha uzun süre uçabilir.

Ingenuity’nin sınırları zorlanacak 

Ingenuity proje yöneticisi MiMi Aung, “Bu operasyonel senaryoları yaparken, Ingenuity’nin sınırlarını doğal olarak zorlayacağız.” dedi. Aung, açıklamasının devamında daha önce incelenmemiş arazilerde uçuş yapılacağı için helikopterin kötü iniş yapma olasılığının daha yüksek olduğunu ekledi. Baş mühendis Bob Balaram, sıcaklıkların -90 santigrat dereceye düştüğü soğuk Mars gecelerinin sınırlayıcı bir faktör olduğunu söyledi. Ingenuity, güneş enerjisiyle ısınmaya devam ediyor. Ancak yalnızca bir ay dayanacak şekilde tasarlandı.

Ingenuity Mars’taki yeni görevinde farklı yerler keşfedecek. (Fotoğraf: NASA)

Hem Ingenuity hem de Perseverance gezgini, çapı yaklaşık 49 kilometre boyutundaki Jezero Krateri‘nde. Araştırmacılar, kraterin yaklaşık 3,5 milyar yıl önce göl olduğunu düşünüyor. Bu yüzden bilim insanları, gölün bir zamanlar mikrobiyal yaşam barındırmış olabileceğini söylüyor.  Yani Perseverance, gölün dibine sürüklenen tortularda uzaylı mikropların fosillerini aramak üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir