Rusya’da besin krizi daveti: Yaklaşık 70 gemi Ukrayna’da rehin

Gıda kriziyle ilgili Rusya’dan yeni bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, limanlardaki gemilerin çıkışının Kiev tarafından engellendiğini savundu ve, “Hala 16-17 ülkeden yaklaşık 70 yabancı gemi rehin olarak bulunuyor” dedi. Lavrov, Batı’ya da yeni bir davette bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır’ın başşehri Kahire’de Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile yaptığı görüşmede, Batılı ülkelere kıymetli bildiriler vermesinin yanı sıra Mısır – Rusya bağlarına dair açıklamalarda bulundu.

Rusya-Mısır ortak ticaret, ekonomik, bilimsel ve teknik işbirliği kurulunun bir sonraki toplantısının Kahire’de gerçekleşeceğini belirten Bakan Lavrov, “Ticari-ekonomik ve bilimsel-teknik ortak komiteye özel bir rol tahsis ediyoruz. Bir sonraki toplantının bu sonbaharda Kahire’de yapılması planlanıyor” diye konuştu.

AFRİKA TEPESİ 2023’TE

Rusya’nın, Afrika ülkeleri ile düzgün alakalar kurmak ve ikili işbirliği muahedeleri yapmak için organize ettiği Rusya – Afrika doruğunun 2023’te de gerçekleşeceğini söyleyen Lavrov, “Mevkidaşımla, gelecek yılın ortasında planladığımız tepenin ayrıntıları hakkında konuştuk” sözlerini kullandı.

“TAAHÜTLERİ YİNE TEYİT ETTİK”

Rus tahılının Mısır’a ulaştırılması konusunda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ortasındaki telefon görüşmesini hatırlatan ve Rus tahıl üreticilerinin Mısır’a tahıl sevkiyatı konusunda mutabakatlara bağlı olduğunu söz eden Lavrov, “Rus tahıl eserleri ihracatçılarının tüm yükümlülüklerini yerine getirme üzerine taahhütlerini yine teyit ettik” diye konuştu.

Sözlerinin devamında Ukrayna ile İstanbul’da imzalanan Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı hakkında konuşan Lavrov, Rusya’nın bu muahedenin hazırlanması etabında hem Ukrayna tahılının sevkiyatı hem de Rus tarım eserlerinin ihracatının önündeki pürüzlerin kaldırılması tarafında efor gösterdiklerini aktararak, “Sonuçta her iki sorunun da bir pakette çözülmesinde ısrar ettik. Ukrayna tahılıyla ilgili sıkıntılar İstanbul’da bir uyum merkezi kurularak çözülecek. Ukraynalıların karasularını boşaltması ve gemilerin geçişine müsaade vermesi garanti edilecek. Rusya ve Türkiye açık denizlerde geçişleri boyunca deniz kuvvetleriyle güvenliklerini sağlayacaklar” dedi.

GIDA KONUSUNDA BATI’YA SESLENDİ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in teklifleriyle Rus besin eserlerinin kısıtlamalarla önüne getirilen mahzurların aşılabileceğini söyleyen Lavrov, “BM Genel Sekreteri, inisiyatif kullanarak, tarım eserleri konusunda bu gayri yasal kısıtlamaların kaldırılması için istekli oldu. Başarılı olmasını umuyoruz. Moskova yaptırımların kaldırılmasını istemiyor fakat besin konusunda Batı’nın oluşturduğu problemleri ortadan kaldırması gerekiyor. Rus eserlerinin ihracatının önündeki pürüzlerin kaldırılması sorunu çözülmeseydi Moskova, bir besin mutabakatını kabul etmeyecekti” biçiminde konuştu.

“YAKLAŞIK 70 YABANCI GEMİ HALA UKRAYNA LİMANLARINDA ENGELLENİYOR”

Limanlardaki gemilerin çıkışının Kiev tarafından engellendiğini savunan Lavrov, “Hala 16-17 ülkeden yaklaşık 70 yabancı gemi rehin olarak bulunuyor ve bu ortada Mısır’a besin getirmesi beklenen bir gemi mayın tehlikesi nedeniyle Ukrayna limanlarında engelleniyor” tabirlerini kullandı.

MÜZAKERE AÇIKLAMASI

Ukrayna ile Rusya’nın barış müzakerelerini sürdürme ihtimali hakkında da yorum yapan Lavrov, “Ukrayna ile daha geniş bir mevzu yelpazede müzakereleri sürdürmeye karşı bir önyargımız yok. Lakin bu bize bağlı değil. Zira Ukrayna makamları, devlet liderinden sayısız danışmanına kadar, Ukrayna’nın Rusya’yı mağlup edene kadar müzakere olmayacağını söylüyor” dedi.

Related Posts

Ünlü mimar Nişan Yaubyan son yolculuğuna uğurlandı

İkiz Kuleler’in yapımında yer alan ve Mimar Sinan Büyük Ödülüne de layık görülen Mimar Nişan Yaubyan, 9 Ağustos’ta tedavi gördüğü Yedikule Surp …

Atletico Paranaense uzatmalarda yarı final biletini aldı

Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) tarafından bu yıl 63’üncüsü düzenlenen ve kıtanın “Şampiyonlar Ligi” olma özelliği taşıyan …

Arabistan’a transfer olan Berat Özdemir, çalışanlara saat ikram etti

Trabzonspor’dan ayrılan Berat Özdemir, Suudi Arabistan’ın yolunu tutarken, kulüp çalışanlarına da çok manalı bir jest yaptı. Personele saat …

Erdoğan’dan Slovenyalı mevkidaşıyla ortak açıklama: Savunma sanayii vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(Slovenya ile) Dostluk, müttefiklik ve stratejik iştirak temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki devirde …

Meksika’da çeteye yönelik operasyonda 4’ü polis, 13 kişi öldü

Meksika basınında yer alan habere nazaran, El Salto kentine bağlı San Lorenzo semtinde, organize kabahat örgütüne operasyon yapan polis, çete …

Kırım’daki Rus üssünde patlama

Sosyal medyada, patlamanın ardından oluşan kalın duman tabakası ve yakınlardaki sahilde tatil yapan turistlerin panikle kaçıştığını gösteren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.