Sakarya gaz sahası heyecanla bekleniyor: ‘Türkiye’nin en iddialı enerji üretim projesi’

Karadeniz’de bulunan 710 milyar metreküplük gazın karaya ulaşması tamamlandı. Karadeniz doğalgazı bugün saat 20.23’te Filyos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı tören ile devreye alınacak.

ABD MEDYASI: TÜRKİYE’NİN ENERJİ HEDİYESİ İÇİN SAHNE KURULUYOR

Türkiye’nin doğalgaz keşfi ve heyecanla beklenen tören bugün dünyanın da önemli gündem maddelerinden biri oldu.

ABD medyası Sakarya sahasının Karadeniz’de keşfedilen en büyük doğalgaz kaynağı olduğunu vurgularken Bloomberg ‘Türkiye seçim öncesi enerji hediyesi için sahne kuruyor’ başlığını kullandı.

Gazete bulunan gazın Türkiye’nin yılda 53 milyar metreküp olan cari tüketiminin yaklaşık dörtte birini karşılamak için yeterli olacağına dikkat çekti.

ARAP MEDYASI: TÜRK ENERJİ SEKTÖRÜNÜN VE EKONOMİSİNİN BÜYÜMESİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Arap medyası Sakarya projesinin enerjide dışa bağımlılığını azaltacağı ve hane halkı faturalarını düşüreceğini vurguladı. ArabNews’de yer alan haberde, “Sakarya doğal gaz sahasından üretilecek gaz, Türkiye’nin iç talebinin yüzde 25 ila yüzde 30’unu karşılayabildiği için Türk enerji sektörünün gelişmesine ve ekonominin büyümesine önemli katkı sağlayabilir.” ifadelerini kullanıldı.

İNGİLİZ MEDYASI: TÜRKİYE’NİN EN İDDİALI ÜRETİM PROJESİ

İngiliz Financial Times gazetesi Sakarya sahasını ‘Türkiye’nin en iddialı enerji üretim projesi’ olarak tanımlarken,Türkiye’nin geçen yıl akaryakıt ve doğalgaz ithalatına 80 milyar dolar ödediğini ve Sakarya projesinin ülkenin enerji sektörü için önemli bir güç olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin projenin aşaması için 1,8 milyar dolar harcadığını ve önümüzdeki yıllarda üretimi artırmayı planladığı bilgisini veren Financial Times, tam kapasiteye ulaşıldığında günlük 40 milyon metreküp doğalgazın evlere ve işyerlerine servis edilebileceğini yazdı.

YUNAN MEDYASI: TÜRKİYE HEDEFLERİNE YAKINLAŞIYOR

Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip eden Yunan medyası da Sakarya Projesi’ne geniş yer ayırdı.

Yunanistan’ın en büyük gazetelerinden biri olan Kathimerini gazetesi,Türkiye’nin büyük projelerine dikkat çekti.

Beşinci nesil savaş uçağı, TCG Anadolu ve Togg’dan sonra Karadeniz’deki doğalgazın karaya çıkarıldığını yazdı.

Huffingtonpost, Türkiye’nin bölgesel bir güç olmak istediğine dikkat çekerek enerji projesinin onu bu hedefine daha da yaklaştırdığını yazdı.

Gazete ayrıca, TÜRKİYE’nin Hazar, Orta Asya ve Orta Doğu’dan gelen doğal gaz ve petrol boru hatlarını bir araya getirecek uluslararası bir enerji merkezi olması için coğrafi konumunun elverişli olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir