Şampiyonlar Ligi Kadrosu Hazır: Millet İttifakı Seçim Sonrası Ekonomi Yönetimi Netleşti

Türkiye ekonomisinde gözle görülür, elle tutulur ancak dile getirilmeyen bir kriz olduğunu herkes biliyor ve kabul ediyor. 1994, 2001, 2008 gibi ismi olmayan bu kriz, 14 Mayıs seçimleri için en önemli çekişme konusu oluyor. 

Siyasetin gündemine vatandaşlardan sonra yerleşse de ekonomide olanlar, ülkenin gerçek sorunu olarak karşımızda duruyor. Her siyasinin bildiği gibi, dip dalga yaratacak en önemli konu: Ekonomi! Bu da seçimlerden sonra ekonomiyi kimin yöneteceği tartışmasını manşete taşıyor. 

Seçimler sonrası için kimse toz pembe bir tablo çizemiyor. Çünkü bu kriz, oy çekişmelerinde adeta Çarşı tribünleri gibi siyah-beyaz nidalarıyla çınlıyor! Gelin o halde kulislerde ekonomi yönetimi için şekillenen tabloya birlikte bakalım. Yaşadığımız sürrealist ortamda sanatçı eserinde hangi ekonomik mesajları vermek istiyor, inceleyelim?.

Cumhur İttifakı, 20 yıldır ülke yönetiminde olduğundan, bu kriz ortamının yaratıcısı konumunda görülüyor. Seçimde de geçmiş yıllardaki ekonomik ve farklı alanlardaki başarılı icraatlar öne sürülerek propaganda yürütülüyor. Ancak tabloda detaylar ilginç:

2002’de iktidara gelindiğinde bürokratik yapı farklı, 2001 krizi sonrası uygulanan IMF politikaları vardı. Ekonominin zirve yaptığı dönemde ve 20 yıllık bilançoda başarı olarak anlatılan dönemlerin ekonomiyi yöneten ismi, şimdi muhalefet partilerinden birinin lideri.

Elde kalan isimler ise ‘görevden af edildi’, görev almak istemiyor, milletvekili adayı oldu gibi gerçekler bulunuyor.

Bu ortamda gözler Millet İttifakı’na dönüyor: 13. Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomi kadrosundan “Şampiyonlar Ligi” olarak bahsediyor.

Ekonomide önemli isimleri içinde barındıran Millet İttifakı, ‘denenmemiş’ olarak öne çıkıyor. Bu da seçimler sonrasında iktidar değişiminde kimlerin hangi konumda görev alacağı merakını arşa taşıyor. 14 Mayıs tarihi yaklaştıkça tablo netleşiyor.

Geçen günlerde “Millet İttifakı’nın tüm paydaşları ekonomi alanında uzman isimler, ki birkaç gün içerisinde bu şampiyonlar ligi kadrosunu da göreceksiniz” açıklamasını Ali Babacan ile evinin mutfağından yapmıştı.

Bu açıklamalar sonrası Ankara kulisleri kaynadı. Bilgiler de geldi. Seçimden sonra oluşturulması ve açıklanması düşünülen ekonomi kadrosu, ekonomideki özel durum nedeniyle 6 Mayıs Cumartesi gününe çekilen İstanbul Maltepe Mitingi’nde açıklanması bekleniyor! 

Kılıçdaroğlu, Sözcü’ye seçildiğinde, ‘partizanlık yapan valiler, TÜİK, AFAD, TOKİ, Merkez Bankası, Kızılay ve İletişim başkanları, TRT Genel Müdürünü’ görevden alacağını söylemişti.

İlk bürokrat ismi belli oldu: Merkez Bankası Başkanı kim olacak?

CHP’nin ‘İkinci Yüzyıl Çağrı’ Buluşmalarında da sunum yapan ve çalışmalara katılan, Prof. Dr. Ali Hakan Kara, Merkez Bankası Başkanı olarak düşünülen isim oluyor. Bu kulisi dile getiren Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya olurken, Kara, hem Merkez Bankası’nın eski Başekonomisti hem de bu konuda liyakat sahibi bir isim olarak öne çıkıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yerine kim gelecek?

Nureddin Nebati’nin nüktedan kişiliğinin ve özellikle medya için önemli açıklamalarının yeri doldurulamaz ancak, geçmiş yıllarda olduğu gibi Hazine ve Maliye’nin ayrılması planlanıyor. Bu konuda iki deneyimli Ankara gazetecisi olan Murat Yetkin ve Muharrem Sarıkaya’nın verdiği kulis bilgileri dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcılarından olması planlanan Ali Babacan’ın geçmiş yıllar ekonomi tecrübelerinden faydalanmak adına, ekonomi koordinasyonunun başında olması planlar içinde yer alıyor.

Ayrıca 6 partiden istenen listeler doğrultusunda ekonomi kurmaylarının bir araya gelip çalışmalarını yaptığı bunu da CHP’nin önde gelen ismi Faik Öztrak’ın yönettiği konuşuluyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ayrılan Maliye Bakanlığı’na CHP’li Bülent Kuşoğlu’nun getirileceği konuşulanlar arasında yer alıyor.

Hazine Bakanı ise kendisinin de talip olduğunu belirttiği, Akşener’in de işaret ettiği gibi Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir