Sıcak hava dalgası sırasında kaçınılması gereken 10 yanılgı

Bu yaz sıcak hava dalgası bilhassa Avrupa’da kendisini ağır formda gösteriyor. Sıcak hava dalgası, son yılların en kötülerinden biri olarak görülüyor ve azamî sıcaklık rekorları kırıyor.

Bu yaz çeşitli haber ve gazete manşetlerinde yer alan sıcak hava dalgası sözüne ekseriyetle yüksek sıcaklıklar nedeniyle kırmızı alarmlar eşlik ediyor. Sıcak hava dalgası, azamî ve en az sıcaklıkların birbirini takip eden en az 3 gün boyunca ve tıpkı anda her bir bölgeye bağlı olarak muhakkak bedelleri aştığı çok sıcak bir vakit dilimi olarak tanımlanır.

Bu yılki sıcak hava dalgası yoğunluğu, yaygınlığı ve 10 günden fazla sürebilecek üzere göründüğü için kalıcılığı ile öne çıkıyor. Pekala, şimdiden Avupa’da 360’ın üstünde mevte neden olan sıcak hava dalgası ne kadar sürecek? Sıcak hava dalgasından nasıl korunulur?

Mevcut kestirimlere nazaran, sıcak hava dalgası beklenenden daha uzun sürebilir. Avrupa’da şu anda en az 19 Temmuz Salı gününe kadar süreceği iddia ediliyor. Yani şimdiden 10 günden fazla etkileyeceği biliniyor.

Avrupa’da Çarşamba günü sıcaklıklarda daha genel bir düşüş olabileceğini kestirim ediliyor lakin sıcak hava dalgasının ülkemize de gelebileceği düşünülüyor. Sıcaklıklar birdenbire yarısında yükselebileceğinden, sıcak hava dalgası daha fazla gün sürebilir ve iki haftaya kadar ulaşabilir.

Sıcak hava dalgası sırasında kaçınılması gereken 10 hata

Sıcakların ağır olduğu bu devirlerde mümkün olduğunca konutunuzu korumak ve konutunuzu soğutmak için çeşitli ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Bu yaz sıcağına daha yeterli dayanmanıza yardımcı olmak için işte kaçınmanız gereken 10 kusur.

1. Gün boyunca pencereleri kapalı tutun

Çok sıcak günlerde dışarıdaki sıcaklıklar ekseriyetle içeridekilerden daha yüksektir. Rüzgar bile sıcak eser, bu yüzden sabah 10 ile akşam 6 ortasında tüm pencereleri kapatarak rüzgarı dışarıda tutun. Ayrıyeten güneş ışığı ile temastan kaçının ve tıpkı vakit dilimlerinde panjur ve perdelerinizi kapalı tutun.

2. Geceleri pencereleri açın

Sıcak gecelerde pencerelerinizi kapatarak sivrisineklerden yahut sokak gürültüsünden korunmaya çalışmayın. Konutunuzu pak ve serin hava ile doldurmak için sıcaklığın 30°C’nin altına düştüğü günün tek vakti olan gecelerden yararlanın. Uyumadan evvel yatak odasının havasını yenilemek için en düzgün vakit budur.

3. Vantilatörü kendinize çevirmeyin

40°C sıcaklıklarda dışarıya çıkmaya yürek ettikten sonra, doğal olarak konutta bir sefer vantilatörünüzün önünde oturmak sizin için cazip hale gelebilir. Lakin bu, bir odayı soğutmak için en yeterli tahlil değildir. Ülkü havalandırma için hava odaya yayılmalıdır. Vantilatörünüzün önüne ıslak bir havlu koyarak odayı daha âlâ bir formda serinletebilirsiniz. Öbür bir püf noktası ise aygıtın yanına büyük şişelerde donmuş su koymaktır. Neredeyse klimayı açmış üzere hissedebilirsiniz.

4. Klimayı çok soğuk derece kullanmayın

Evinizde klima varsa, şimdi kullanmadıysanız muhtemelen önümüzdeki birkaç gün içinde kullanacaksınız. Çok soğuk tutmamaya dikkat edin. Soğuk alma riski büyük oranda artar. Ayrıyeten örneğin, 35°C’den 20°C’ye kısa müddette düşmek, şuur kaybından teneffüs yetmezliğine kadar değişen termal şoklara neden olabilir. Dış ve iç yer ortasındaki sıcaklık farkı 8°C’yi geçmemelidir.

5. Sıcak yemeklerden uzak durun

Bu akşam yemeğiniz için sıcak yemekleri unutun. Isı oluşturabilecek ve iç yerinizi ısıtabilecek fırın, ocak ve elektrikli aletleri çalıştırmamanız tavsiye edilir. Yalnızca fırını açmak bile mutfaktaki sıcaklığı birkaç derece yükseltir.

6. Tüm ışıkları kullanmayın

Ampuller boyutları ne olursa olsun ısı üretir. Bir sıcak hava dalgası sırasında ısıyı yükseltmemek için tüm lambaların tıpkı anda açılmaması tavsiye edilir. Net görmek için tek bir ışık kafidir. Ayrıyeten ışığın karanlıktan sonra sivrisinekleri çektiğini unutmayın.

7. TV üzere ısı üreten aygıtları daha az kullanın

Tv ve bilgisayar üzere öteki tüm elektrikli aygıtlar, açıldığında ısı üretir. Tüm akşamı klimasız bir odada ekran karşısında geçirmeyi düşünmeyin. Akşamları açık havada esintinin tadını çıkarmaya çalışın.

8. Çok soğuk duşlardan kaçının

Dışarısı 35°C olduğunda soğuk duş almak cezbedici gelebilir. O sırada ferahlasanız da bu his çok uzun sürmez. Soğuk bir duşla bedeniniz 37°C’lik bir sıcaklığı korumak için güç rezervlerini kullanır ve bu ısı üretir. Bu nedenle, bunu önşemek için çabucak kurulanmamak koşuluyla ılık bir duş önerilir.

9. Alkollü içeceklerden uzak durun

Susuzluğunuzu gidermek için yahut farklı bir durumda alkole yönelebilirsiniz lakin susuzluğunuzu gidermenin en uygun yolu, susadığınızı hissetmeden evvel su içmektir. Günde en az 1,5 litre su içilmesi tavsiye edilir. Alkol ayrıyeten beden ısınızın daha fazla artmasına neden olarak terlemenize yol açar. Bu da sıcak hava dalgasından daha fazla etkilenmek demektir.

10. Dışarıda yüzmeyin

Hava çok sıcakken denize yahut havuza girmek cezbedici gelebilir. Ancak sıcak hava dalgası sırasında güneşten gelen ışınlar cilt sıhhatinizi bozabilir. Uzun mühlet açık havada yüzmek çeşitli yanıklara da neden olabilir. Çok sıcak havalarda su kalitesinin tertipli olarak denetim edildiği kapalı yerlerde yüzmek daha yeterlidir.

Related Posts

Güneş yanığından sonra asla yapılmaması gereken 10 şey

Güneş yanığı, güneşten gelen ultraviyole ışınlarına çok maruz kalmanın akabinde cildin iltihabi bir reaksiyonudur. Çok yaygın olan bu yanık …

DSÖ’den maymun çiçeği açıklaması: Global olay sayısı 10 bine yaklaştı

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği salgınında …

Gana’da ortaya çıktı, iki can aldı:

Ebola ile birebir aileden gelen Marburg virüsünün Batı Afrika’daki Gana’da, laboratuvar sonucu olumlu çıkan iki hadisenin vefatına sebep olduğu …

Şantiyedeki yemekten zehirlenen 28 emekçi hastanelik oldu

Eskişehir’de bir inşaatta çalışan 28 emekçi, teze nazaran kendilerine dağıtılan yemekten zehirlenerek hastanelik oldu. Ihlamurkent Mahallesi …

Diş renklenmeleri çocuklarda özgüven kaybına neden olabilir

 Çocuk Diş Hekimliği Kliniği’nden Uzm. Dt. Yeşim Sağır, diş renklenmelerinin çocuklarda toplumsal ve ruhsal meselelere yol açarak özgüven …

Yemeyelim de Ölelim mi? Canan Karatay’dan Savaş Çıkaracak Sakıncalılar Listesi

Kalp ve İç Hastalıkları Profesör Tabip Canan Karatay 14 unsurluk sakıncalılar listesi paylaştı. Karatay bu seferki paylaşımında insanların en çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.