Uzmanlar uyarıyor: Yaz aylarında çocukların zeka düzeyi yazarak gelişsin

Araştırmalar; mektupları, notları, makaleleri, şiirleri ya da günlüğümüze yazdığımız metinleri elle yazmanın da beyin faaliyetlerin yeterli gelen tarafları olduğunu gösteriyor.

Bugünün dijital gerçeklikleri olan klavyeyle yazı yazmak, ekran başında vakit geçirmek ve internette gezinmek, çocukların ve gençlerin günlük hayatlarında ziyadesiyle geniş bir yer kaplıyor.

Oysa ki yazı yazmak daha fazla motor marifeti ve beynin etrafındaki “okuma devresi” denilen halkalar topluluğunu kullanmayı gerektiriyor. Böylelikle beyinde, klavye kullanmaya oranla çok daha fazla kısmın aktifleşmesini sağlıyor.

Hesaplama yaparken ve sanatsal düşünürken beyninn farklı taraflarını kullanırken yazı yazmak, bilhassa de bitişik el yazısı kullanmak, özündeki sanatsallığı sayesinde beynin iki tarafını da uyarıyor.

5 adımda yazı yazmanın faydaları

Beş ana adımda çocukların yazı yazmasının getireceği olumlu sonuçlar…

İyi yazmak, çok okumaktan geçer

İyi yazmanın ön şartlarından biri çok okumaktır. Çocukların yerli ve yabancı müelliflerden, nitelikli eserler okumasını sağlayın. Birlikte kütüphane ziyareti yapın ve yaz devrinde her hafta ödünç kitap almasını sağlayın.

El yazısı becerisi

Uzaktaki aile büyüklerine bayram kartı, mektup yazmaları için onları yüreklendirin. Bu çalışmalar yalnızca söz marifetlerini değil, el yazılarını da güzelleştirecektir.

Oyunlara teşvik edin

Akranları ile oyun oynarken kendi oyunlarını yazıp sahnelemeleri için onları destekleyin. Oyun yazma marifeti sayesinde çocuklar küçük yaştan itibaren hayal güçlerini daha güzel kullanabilir, gerçekle hayal eserini daha rahat ayırmayı öğrenebilirler.

Edebiyat müsabakalarına katılın

Yaşlarına uygun hikaye, şiir, edebiyat müsabakalarına katılmaları için öğretmenleri ile işbirliği yapın. Pek çok ünlü şair ve müellif çocukluk yaşlarından itibaren edebiyatla bu formülle tanışmışlardır.

Günlük tutmanın önemi

Türkçe yahut yabancı lisanda günlük tutmaları için onları destekleyin. Kendi lisanında günlük tutmak ifadeyi ve müşahede gücünü geliştirirken, farklı bir lisanda yazı yazmak söz hazinesini zenginleştirir ve dilbilgisi kurallarının daha kolay öğrenilmesini sağlar.

 

Related Posts

Oturma Duruşunuz Kişiliğinizi Açığa Çıkarıyor? İşte Karakter Özelliklerini Söyleyen Kişilik Testi

Bu nedenle, başka beşerlerle bağlantı halindeyken, yalnızca sözlerimizle yaptığımızdan çok daha fazlasını söyleriz. Bu tam olarak ne …

Sylvester Stallone: ‘Rocky’nin parazitler tarafından istismar edilmesini istemezdim

Rocky kozmosunun yaratıcısı olan oyuncu Sylvester Stallone, birinci kere “Rocky 4” sinemasında izleyici karşısına çıkan Ivan Drago karakterine …

Victoria’s Secret modeli Bella Hadid’ten cüretkar pozlar

Dünyaca ünlü model Bella Hadid, Victoria’s Secret’ın yeni kampanyası için seksi iç çamaşırıyla pozlar verdi. HAYRANLARINDAN TAM NOT ALDI İç …

İlhan İrem gazetemize konuşmuştu: ‘İçimde kıymet biçilmez hoşluklar akıyor’

Cumhuriyet gazetesinin Kültür Servisi editörlerinden Öznur Oğraş Çolak ile usta sanatçı İlhan İrem 2017’de röportaj gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz …

Usta muharrir Rasim Özdenören vefat etti

Türk edebiyatının usta kalemlerinden olan Rasim Özdenören’in, 82 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı. Yakın vakitte Kovid-19’a yakalanan ve …

Haftanın mekanları…

SERCAN KISMET Kapılarını açmaya hazırlanıyor Wish More Hotel Grubu’nun ikinci oteli olan Wish More Hotel Şişli, kapılarını misafirlerine açmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.