Vakıf üniversitelerinin tahsil fiyatlarıyla ilgili emsal karar

Vakıf üniversitelerin yaptığı yüzde 200’e varan artırımlar mahkemeye taşındı. Bakırköy 6. Tüketici Mahkemesi tarafından alınan emsal niteliğinde karar ile Beylikdüzü’nde bulunan üniversitenin en fazla yüzde 79.60 artırım yapabileceği belirtildi. 

Vakıf üniversitelerin tahsil fiyatlarına uyguladığı yüzde 200’e varan artırım oranları tartışma yarattı.

Avukatlara gelen talep doğrultusunda Beylikdüzü’nde bulunan üniversiteye yönelik Bakırköy Tüketici Mahkemesinde dava açıldı.

Yapılan soruşturma sonucunda Bakırköy 6. Tüketici Mahkemesinde alınan karar doğrultusunda üniversitenin TÜİK tarafından belirlenen temmuz ayı TÜFE oranı olarak hesaplanan yüzde 79.60 oranı ile öğrencilerin kayıtlarının önlemden yenilenmesine karar verildi.

Mahkeme tarafından alınan ihtiyati önlem kararı öğrencilerin kayıt yenileme sürecinde kayıtların yenilenmesinde yaşanabilecek mağduriyetin önüne geçmekte.

Alınan karar doğrultusunda üniversite 2021-2022 yılı tahsil fiyatı üzerinden en fazla yüzde 79.60 artırım oranı ile kayıtları yenileyebilir.

“BU DÜRÜSTLÜK KURALINA AYKIRIDIR”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Avukat Murat Bostan, şöyle konuştu:

*Okullar kayıt kademelerinde yüzde 5, yüzde 10 üzere taahhütlerde bulundular. Bu taahhütler hukukta hicaptır.

*Üniversiteler bu biçimde öğrencilerin iradelerini kendi okullarının tercih edilmesi istikametinde şekillendirdiler.

*Söz konusu süreç tüketici, yönetim ve rekabet hukuku açısından kanunlara alışılmamıştır. Üstelik öğrencilerin yatay geçiş haklarının dolmasından sonra bu artırımlar açıklanmıştır.

*Bu durumda özel üniversiteler öğrencilerin kayıt fiyatlarını ödememeleri durumunda bir yıllarının yanmasını göze almışlardır.

*Bu dürüstlük kuralına alışılmamıştır. Biz müvekkillerimiz ismine yaptığımız müracaat ile ihtiyati önlem kararını mahkemeye kabul ettirdik.

*Şimdilik yüzde 79.60 olarak talebimizi kabul ettirdik. Lakin biz bununla da yetinmeyeceğiz.

*Yüzde 5, yüzde 10 üzere okullarında taahhüt ettiği oranlar üzerinden temel davamızı açacağız. Üniversiteler taahhüt ettikleri bu yüzde 10 artış oranına uymak zorundadırlar.

*Açacağımız temel davada da bunun sonucunu almaya çalışacağız. Yüzde 200’lük artırımlı tarifeden de kayıtlarını yenileyen arkadaşlarımız için de hiçbir şey geçmiş değil.

*Zamlı halde kayıtlarını yenileyen arkadaşlarımız sebepsiz zenginleşmeye bağlı davalarını açıp, paralarını geri almaları mümkün.

*Bizde bu süreçte öğrenci arkadaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

“EMSAL TEŞKİL ETMEKTEDİR”

*Ayrıca Tüketici Mahkemesinden aldığımız ihtiyati önlem kararı emsal teşkil etmektedir. Bunun öbür bir örneği şu evrede yok.

*Esas davamızda da yüzde 79 değil yüzde 10 olması biçiminde çabalayacağız. Geçen yıl 11 bin, 12 bin liradan kayıt yaptıran öğrenci arkadaşlarımız.

*Bu yıl 35 bin, 40 bin üzere çok fahiş artırımlarla kayıt yaptırmaları kabul edilebilir değil. Bu aldığımız kararla birçok öğrenci arkadaşımızın rahat bir nefes aldığına eminiz. Biz bununla da yetinmeyip daha fazlası için uğraşacağız. (DHA)

 

Related Posts

İnşaatın çatısında çalışırken alt kata düşen emekçi yaralandı

Olay, İMES Organize Sanayi Bölgesi 3. Bulvarda bulunan inşaat halindeki bir binada meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, inşaatın çatısında …

Bakan Kasapoğlu: Türkiye’nin her spor dalında iddiası var

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bursa’nın İznik ilçesinde düzenlenen 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nın yapıldığı alanda …

Mansur Yavaş cephesinden adaylık tezine cevap

İYİ Partili bir kümenin Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’a Cumhurbaşkanı adaylığı teklifi götürdüğü ve Yavaş’ın da “6’lı masa …

Burkina Faso’da askeri hareketlilik yaşanıyor

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Vagadugu’da sabah saatlerinde silah sesleri duyuldu.Silah seslerinin akabinde, bir küme asker Vagadugu’da …

Çekya’dan göçmenlere önlem: Slovakya hududunda denetimlere başlıyor

Çekya Başbakanı Petr Fiala dün gece yaptığı açıklamada ülkeye yasadışı yollardan giren göçmen sayısındaki önemli artış nedeniyle Slovakya …

AK Parti’li Hamza Dağ: CHP’nin terör örgütleriyle alakası açıkça görülüyor

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ, gündeme ait basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin’in Mezitli ilçesinde Polisevi’ne PKK’lı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.