Yavaşlama Bekleniyordu, Ters Köşe Yaptı: Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım 2023 faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bu ay faiz artırımlarında yavaşlaması öngörülürken, beklentilerin üzerinde artış dikkat çekti.

TCMB PPK’dan faiz kararı taze çıktı! Merkez Bankası politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkardı.

TCMB’nin faiz artırımlarında yavaşlama beklenirken, piyasada 250 baz puanlık artış tahmini öne çıkmıştı.

Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz kararı 21 Aralık 2023’te açıklanacak. Ekonomistler bu toplantıdan da 250 baz puanlık bir artış beklediklerini, yıl sonunda faiz oranlarının yüzde 40 olmasını öngördüklerini açıklamıştı.

Beklentilerin aksine artış olurken, haziran ayında seçim sonrası ekonomi yönetiminde değişimle başlayan faiz artışları toplamda 3150 baz puan oldu.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, yavaşlamaya işaret edildi ancak sıkılaşmanın devam edeceği vurgulandı.

Metinde,  ‘Ekim ayında bir miktar gerileyen manşet enflasyon son Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin başladığına işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir. Dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözlenmektedir’ değerlendirmesi yapıldı.

TCMB faiz kararıyla dolar/TL 28,5567’ye kadar geriledi. Ancak kısa sürede 28,75 seviyelerinde denge arayışına döndü.

Euro/TL de 31,2229’u görürken, 31,47 seviyelerinde denge arıyor. Ons altındaki yükselişe karşın dolardaki düşüşle gram altın da zirvesinden gerileyerek 1.844 seviyesinde işlem görüyor. 

Borsa İstanbul’da bankacılık öncülüğünde yükseliş seyri sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx