Batan Kafkametler Gemisi’nin bulunmasının perde arkası

Kdz. Ereğli ilçesinde önceki gün kuvvetli fırtına nedeniyle sürüklenen ve mendireğe çarptıktan sonra 12 mürettebatı ile batan Kafkametler Gemisi’nin battığı bölgede çalışmalar aralıksız sürüyor. Gemide aşçı olarak çalışan Metin Usta’nın cansız bedeni dün kıyıya vurdu. Kayıp 11 mürettebatı arama çalışmalarına havadan helikopter ve uçaklar, denizden botlar, karadan ise termal kameralı ekipler katıldı.

Batan gemi ve mürettebatını aramak için Kdz. Ereğli ilçesine gelen yeraltı görüntüleme cihazları eğitmeni Nurettin Akpınar, sabah saatlerinde geminin yerini ve yaşam alanının su altı görüntüleme cihazı ile tespit ettiklerini açıkladı. Akpınar, “Bu cihazlar daha önce yüzyılın afeti olan deprem bölgesinde ve bütün bölgelerde kullanıldı. İnsan altında canlı ve cansız insan arandı. Su altı ve toprak altı görüntülemeye sahip. Termal ve manyetik sensörlerle 50 metreye kadar canlı veya cansız aradığımız nesneleri tespit edebiliyoruz” dedi.

 

“CİHAZLA NOKTA ATIŞ TESPİT ETTİK”

Sabah saatlerinde ilçeye gelerek çalışmalara katıldığını anlatan Akpınar, “Sabah saatlerinde olay yerine geldim. Geminin battığı söylenen bölgeye ulaştığımda bir buçuk saat içinde geminin enkazına ulaşıldı. Geminin enkazı karaya 80 metre uzaklıkta. Su yüzeyine de 8.5 metre derinliğinde enkaza ulaşıldı. Gemideki şu andaki tespitlerimizde yaşam odası denilen bölgeyi nokta atışı olarak tespit ettik. Çalışmalar orada devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx