Bütçeden antik kentlere ‘aslan payı’

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl Antalya’daki arkeolojik kazılara ayrılan bütçede Phaselis, Side, Syedra ve Olympos antik kentleri öne çıktı. Bu 4 antik kent başta olmak üzere toplamda 16 kazıya, sadece arazi çalışmaları için 145 milyon liranın üzerinde bir ödenek aktarıldı.

Bakanlık tarafından sit alanı sınırları içindeki Bostanlık ve Alacasu koylarına yapılan günübirlik tesis inşaatlarıyla tepki çeken Phaselis’e, bu yıl ilk etapta 21 milyon 750 bin lira ödenek tahsis edildi. Bu tahsisin ardından 30 milyon lira da ilave ödenek ayrıldı.

4 antik kent öne çıktı 

Duvar’dan Ceren Deniz’in haberine göre, 2022 yılına kadar 3 milyon 38 bin 118 liralık ödenek kullandırılan Side’ye bu sene, arkeolojik kazı, araştırma ve restorasyon çalışmaları için 81 milyonluk kaynak kullandırıldı. Ayrıca 9 milyon liralık ilave ödenek aktarılacağı öğrenildi.

Bu sene 38 milyon liralık ödenek verilen Olympos’a, ayrıca 7 milyon liralık ilave ödenek tahsis edileceği aktarıldı. 3 yıldır kazılan Alanya’daki Syedra Antik Kenti ise bu sene ilk kez yüksek bir bütçeyle tanıştı. Kazıya bu yıl toplam 18 milyon lira ödenek tahsis edildi. Restore edilen bölümleri önümüzdeki günlerde törenle ziyarete açılacak olan antik kente, 11 milyon lira ilave bütçe verilecek.

Aspendos’a 310 bin lira ödenek verildi 

Antalya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesiyle yürütülen 16 kazıdan, Karain Mağarası hariç tamamı 12 aylık kazı statüsünde. Bunların dışında, Kumluca açıklarında, bir Tunç Çağı gemi batığı kazısı yürütülüyor. Bu su altı çalışmasına 200 bin lira tahsis edildi.

Bakanlık tarafından geniş bütçeler ayrılan Phaselis, Side, Syedra ve Olympos’un dışındaki kazılar, küçük kaynaklarla devam ediyor. Bunlardan Aspendos kazısına 2022 yılında 81 bin, bu yıl ise 310 bin lira ödenek aktarıldı. 2021 yılında başlayan Kızılin kazısına bugüne kadar 250 bin, yine aynı yıl başlayan Sillyon kazısına da 315 bin lira harcandı. Arykanda kazısına ise, başlangıcından bugüne kadar kullandırılan bütçe 1 milyon 153 bin lira.

Patara’ya 4 milyon 276 bin 

Likya’nın en önemli kentlerinden Xanthos’un kazısına bugüne kadar 1 milyon 254 bin 15 lira ödenek verilirken, 2015’ten beri süren Alanya Kalesi kazısına da bugüne kadar 1.5 milyon TL ödenek ayrıldı.

2022’den beri Demre Müze Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen Aziz Nikolaos Kilisesi kazısına 1 milyon 314 bin 309 lira ödenek kullandırıldı. Elmalı’daki Hacımusalar Höyük kazısına bugüne kadar 858 bin lira ayrılırken, Myra-Andriake kazılarına ayrılan bütçe 3 milyon 200 bin lira. Patara kazılarına 4 milyon 276 bin lira ödenek verilirken, Perge Antik Kenti’ne ayrılan rakam ise 8 milyon lira.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx