Dünya ne diyor muhalefet ne diyor? Hamas’a terör iftirasının uluslararası dayanağı yok

  • HABER7

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ardından CHP liderliğine seçilen Özgür Özel de Hamas’ı terörle itham etti. Filistin’de seçimle göreve gelen ve siyasi cephesinin yanı sıra askerî olarak da vatan savunması yapan Hamas’ı “terör örgütü” olarak lanse eden Akşener ile Özel’i uluslararası kamuoyu tasdik etmiyor.

BM’YE GÖRE HAMAS

Birleşmiş Milletler, Hamas’ı terör örgütü olarak tanımlamıyor.

BM’nin terör örgütü olarak tanımlanmış örgütler listesinde Hamas bulunmuyor.

AB’YE GÖRE HAMAS

Avrupa Birliği’nin Hamas’ın örgütsel yapısına dair geçmişteki kararları da önemli. AB’nin terör örgütleri listesine 2003 yılında eklenen Hamas, 2014 yılında bu listeden çıkarıldı.

Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, Hamas’ın terör örgütü olaran tanımlanmasının sağlam hukuki temellerden yoksun olduğu kararını verdi. AB mahkemesinin bu kararıyla Hamas’ın bir yerel direniş teşkilatı olduğu tescillendi.

Avrupa’da yerleşik Yahudi lobisinin baskısına boyun eğen Avrupa Birliği, 2017 yılında Hamas’ı yeniden terör listesine ekledi fakat bu adım, AB Genel Mahkemesi’nin eski kararının gölgesinde kaldı.

DÜNYA ÜLKELERİNİN YÜZDE 96’SINA GÖRE HAMAS’IN TERÖRLE ALAKASI YOK

Dünyada bağımsız 206 ülke bulunuyor. Bu 206 ülkenin yüzde 96’sı Hamas’ı terör örgütü olarak tanımlamıyor.

Sadece 7 ülkenin terör listesinde Hamas’a yer veriliyor. Bunlar da Yahudi eksenindeki ülkeler olarak sıralanıyor. Bu ülkeler; İsrail, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Japonya, Kanada, Avustralya ve Paraguay.

Geriye kalan 199 ülke Hamas’a terör iftirasının safında konumlanmıyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx