En uzun süre görev yapan ikinci Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Tevfik Rüştü Aras’ın rekorunu kıramadı

Milli Mücadele dönemiyle birlikte Türkiye’nin 6. Dışişleri Bakanı olan Aras, görevi 4 Mart 1925’te devralıp, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybetmesinden bir gün sonra 11 Kasım 1938’de Bakanlar Kurulu’nun istifa etmesiyle bakanlığı bırakmıştı. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin önde gelen isimlerinden olan ve Kırmızı – Yeşil İstiklal Madalyası sahibi Aras, 13 yıl 8 ay 7 günlük görev süresiyle, hala Türkiye’nin en uzun süre Dışişleri Bakanlığı’nı yapan isim. Atatürk’ün en güvendiği isimlerden olan Aras’ın Aşiyan Mezarlığı’ndaki mezar taşında şu ifadeler yer alıyor:

“Büyük Atatürk’ün değişmez Hariciye Vekili Dr. Tevfik Rüştü Aras burada yatıyor. Geçme dur yolcu. Şu kabirde yatan zat uludur, Atatürk’ün sağ koludur. Ömrü kıyaset doludur”

Mevlüt Çavuşoğlu ise, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 29 Ağustos 2014’te, Başbakanlığa geçmek üzere görevi bırakan Ahmet Davutoğlu’nun yerine Dışişleri Bakanı oldu. İlk döneminde 30 Ağustos 2015’e kadar 1 yıl 1 gün görev yapan Çavuşoğlu’nun yerine vekaleten Feridun Hadi Sinirlioğlu getirildi. Çavuşoğlu, 24 Kasım 2015’te geri aldığı görevi bugüne (3 Haziran 2023’e) kadar 7 yıl 6 ay 10 gün boyunca sürdürdü. Yani Çavuşoğlu toplamda 8 yıl 6 ay 11 gün bakanlık yaptı. Bu vesileyle Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun süre görev yapan 2. Dışişleri Bakanı oldu.

T24’ten Metin Kaan Kurtuluş’un aktardığına göre AKP iktidarının dış politikasının büyük değişimler yaşadığı dönemde gemiyi rotada tutmakla görevlendirilen Çavuşoğlu, yeni kabinede Erdoğan’ın mevcut dönemi boyunca görev yapsa bile Aras’ın rekorunu kıramayacaktı.

AVRUPA’NIN EN UZUN SÜRE GÖREV YAPAN BAKANLARINDAN BİRİ

Çavuşoğlu ayrıca Avrupa’nın en uzun süredir aktif görevde bulunan 4. dışişleri bakanıydı. Avrupa’da ve dünyada en uzun süredir Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten isim 9 Mart 2004’ten beri görevde olan Rusya’nın baş diplomatı Sergey Lavrov. Avrupa’da onu 21 Temmuz 2004’te göreve gelen Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ve 23 Eylül 2014’te göreve gelen Péter Szijjártó takip ediyor. Çavuşoğlu, bu isimlerin ardından aktif olarak en uzun süredir görevde bulunan 4. Avrupalı Dışişleri Bakanıydı.

AKP’NİN EN UZUN SÜRE GÖREV YAPAN İKİNCİ BAKANI

Çavuşoğlu, AKP iktidarlarının en uzun süre görev yapan ikinci bakanı da oldu. AKP döneminde en uzun süre bakanlık yapan isim hala 13 yıl boyunca kesintisiz bakanlık yapan Ali Babacan.

FİDAN, AKP’NİN 7. DIŞİŞLERİ BAKANI OLACAK

Hakan Fidan, AKP iktidarlarında görev yapan 7. Dışişleri Bakanı olacak. AKP’nin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’tı. Onu sırasıyla Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu, Feridun Hadi Sinirlioğlu takip etti. Emekli büyükelçi Yakış ve halen Birleşmiş Milletler Afganistan için Özel Değerlendirme Misyonu Koordinatörü görevini sürdüren Sinirlioğlu, 21 yıllık iktidarı döneminde AKP’nin bakanlık içinden seçtiği iki isim oldu. Dönemin Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu, Ağustos 2015’te kurulan seçim hükümetine teknokrat olarak siyaset dışından atanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir