Finans Şirketi: Bu 3 Altcoin, Güçlü Satın Alma Sinyali Veriyor!

Ethereum kısa süre önce kripto stake etme ile ilgili bir teknoloji yükseltmesini tamamladı. Solana NFT pazarında zorlanıyor olabilir, ancak kısa süre önce ivmesini hızlandırabilecek yeni bir kripto telefonu tanıttı. Cardano, şu anda merkezi olmayan finans (DeFi) alanında benzeri olmayan bir büyüme görüyor. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, bu 3 altcoin güçlü satın alma sinyali veriyor.

İlk sırada lider altcoin Ethereum (ETH) var

2022’de Ethereum için büyük yatırım tezi The Merge (Birleşme) idi. Bu olay, Ethereum’u, işlemleri doğrulamak için matematik bulmacalarını çözmeyi gerektiren bir PoW Blockchain’den, kullanıcıların doğrulamak için kriptolarını taahhüt ettikleri bir PoS blok Blockchain’e tamamen dönüştüren çığır açan bir teknolojik yükseltmeydi. Ethereum’un fiyatı bugüne kadar %50 arttı. Bununla birlikte, psikolojik açıdan önemli olan 2.000 dolar noktasının hemen altında ivme durdu. Ethereum’un önemli ölçüde yükselmesi için yatırımcıları heyecanlandıracak başka bir katalizöre ihtiyacı olabilir.

Ve bu katalizör muhtemelen kripto stake etmeyi içeriyor. Mart ayında Ethereum, The Merge’den bu yana ilk büyük teknolojik yükseltmesini gerçekleştirdi. Çoğu hesaba göre bu müthiş bir başarı oldu. Yükseltme, yatırımcıların stake ettikleri Ethereum’ları geri çekmelerini mümkün hale getirdi. Bu o zamana kadar imkansız olan bir şeydi. Sonuç olarak, yükseltmenin Ethereum’da stake etme popülerliğinin artmasına yol açması bekleniyordu. Ve gerçekten de şu anda gördüğümüz şey tam olarak bu. Mart ayından bu yana, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar arasında stake etme faaliyetlerinde önemli bir artış oldu.

İyi haber şu ki, bu gelişmiş stake etme faaliyeti Ethereum’u daha yükseğe taşıyabilir. Çok basit bir ifadeyle, stake etme bir Blockchain’e verilen desteğin işareti. Bu nedenle ne kadar çok kişi stake ederse o kadar iyidir. Staking aynı zamanda alım satımı yapılabilecek coin sayısını da azaltır. Bu da arz-talep dinamiğini değiştirir. Kripto yatırımcıları için izlenmesi gereken bir ölçüt, stake oranı olarak bilinen, stake edilen Ethereum yüzdesi. Şu anda bu oran yalnızca %16. Yani her altı ETH’den yalnızca biri stake ediliyor.

İkinci sırada Ethereum rakibi Solana (SOL) var

Solana, gerçekten felaket bir 2022’nin ardından bu yıl iki katından fazla değer kazandı. Geçen yıl Solana, kripto borsası FTX’in çöküşünden kaynaklanan bulaşma endişeleriyle %90’dan fazla değer kaybetti. Yıl sonunda Solana 10 doların altında işlem görüyordu. Dolayısıyla Solana’nın bugüne kadarki neredeyse üç haneli kazançları, bunun çok değişken bir kripto olabileceğinin bir başka kanıtı.

Son kazanımlarla bile Solana, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260 doları bir kenara bırakırsak, FTX çöküşü yaşanmadan önceki seviyesine geri dönüyor. Bu nedenle, bu yaz Solana için çok önemli bir dönem olabilir. Yılın ilk yarısı sadece meşhur bir ölü kedi sıçraması mıydı, yoksa Solana’nın patlama potansiyeli var mı?

Solana için izlediğim tek metrik, NFT satış hacmi. 2022 yılında Solana, NFT’ler için ikinci lider Blockchain olarak Ethereum’a karşı zemin kazanıyor gibi görünüyordu. Ancak 2023’te durum daha da kötüleşti. Solana’nın önde gelen iki NFT koleksiyonu Blockchain’i terk etti. Şimdi Solana, gelecekteki büyümeyi yönlendirebilecek tek bir merkez NFT koleksiyonu bulmakta zorlanıyor. Örneğin Ethereum’da Bored Apes ve CryptoPunks var ama Solana’da şimdi ne var? Daha da kötüsü, Bitcoin Solana’nın pahasına kazanmış gibi görünüyor. 24 saatlik NFT satış hacmine göre Solana şu anda yeni Ordinals NFT’leri ile olağanüstü bir başarı elde eden Bitcoin’in arkasında yer alıyor. Bu yüzden bu yaz Solana’nın NFT satış rakamlarını kesinlikle takip edeceğim.

Büyüme potansiyeli açısından, yatırımcılar Solana’nın yeni mobil kripto girişimini takip etmesi gerekiyor. Nisan ayında Solana, Solana’yı mobil kripto için önde gelen Blockchain yapmak üzere tasarlanan yeni 1.000 dolarlık Saga telefonunu piyasaya sürdü. Telefon yalnızca 8 Mayıs’ta halka sunuldu. Bu nedenle yaz boyunca bu telefonla ilgili bazı yeni satış verileri görmeye başlamalıyız. Telefon tüketiciler arasında ilgi görmeye başlarsa, bu Solana ve mobil kripto stratejisi için güçlü bir güven oyu olacaktır.

Son altcoin ise Cardano (ADA)

Cardano, toplam 13 milyar dolarlık piyasa değeri ve başarılı geçmişiyle dünyanın en büyük yedinci Blockchain’i. Altcoin, Bitcoin kadar beğeni toplayamasa da bu yıl %50 artış gösterdi. Böylece, büyük hacimli kriptolar arasında en iyi piyasa performansına sahip oldu.

Cardano, 2023’te şu ana kadar Bitcoin’e ayak uydurmayı büyük ölçüde merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki olağanüstü büyümesine dayanarak başardı. Bir zamanlar DeFi’de oyuncu olmayan Cardano, DeFi’nin gücünü ölçmek için tartışmasız en önemli metrik olan kilitli toplam değer (TVL) açısından listelerde üst sıralara yükseliyor. Cardano tüm Blockchain’ler arasında hala yalnızca 15. sırada yer alıyor. Ancak, TVL’si 2023’te yeni bir zirveye ulaştı. Bu, Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyesini işaret ediyor. Bu sadece duman ve aynalardan daha fazlası. Cardano bu yıl yeni bir stablecoin projesi başlattı. Ayrıca, yeni merkezi olmayan borsalarla şaşırtıcı bir ilgi görüyor. Bunların her ikisi de gelecekteki DeFi büyümesi için harika yapı taşları.

Ve en iyisi henüz gelmemiş olabilir. Cardano, Blockchain’de yeni teknolojik yükseltmeler yapmaya devam ediyor. Geçen yıl büyük bir Blockchain yükseltmesi yapıldı. Bu yıl da Blockchain için süper yüksek işlem hızları sağlayabilecek Hydra ölçeklendirme çözümü piyasaya sürüldü. Altcoin ayrıca yakın zamanda, gelecekteki büyüme yol haritasındaki son büyük aşama olan Voltaire’i piyasaya sürdü. Voltaire tamamen Blockchain yönetişimi ile ilgili. Bu nedenle istikrarlı ve uzun vadeli büyüme için zemin hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir