İstanbul’da telefon almak isteyen şahıs üst üste 3 kez dolandırıldı

İHA

İstanbul Küçükçekmece’de yaşayan Ekrem Özpınar, online satış yapılan bir sitede uygun fiyatlı 2’nci el cep telefonu gördü.

İlandaki telefonun sahibini arayarak satın almak istediğini söyleyen Özpınar’a iddiaya göre ilanın kaldırılması ve telefonun başkasına satılmaması için ödeme yapması gerektiği söylendi.

Özpınar’a ödeme aşamasında dolandırıcı tarafından güvenilir siteden birebir kopyalanmış başka bir sitenin linki yollandı.

Önce 7 bin 600 TL yolladı

Linke tıkayarak adımları takip eden Özpınar, almak istediği telefonun ücreti olan 7 bin 600 TL’yi siteye yatırdığını düşünürken aslında dolandırıcıların hesabına yatırdı.

Ürünün kargolanacağını düşünen Ekrem Özpınar’ı kısa süre sonra yabancı ülke tarifeli bir numaradan sitenin temsilcisiymiş gibi arayan dolandırıcılar, para yolladığı banka hesabının açıklama kısmına yanlış açıklama yazdığını ödemenin askıya alındığını belirterek tekrar ödeme yapmasını istedi.

Üst üste 2 kez daha ödeme yaptı

İkinci kez ödeme yapan Özpınar’ı yine aynı yöntemle arayan dolandırıcılar bu sefer de profil bilgilerinin yanlış olduğunu ve tekrar ödeme yaparsa iki ödemenin iade edileceğini söyledi. Özpınar 3. kez telefonu almak için ödeme yaptı.

Toplamda 22 bin 600 TL ödeme yapan vatandaş dolandırıldığını anladığında ise tüm numaralardan engellendi. Dolandırıcıların ağına düşen Özpınar şikayetçi olurken, vatandaşları da yeni dolandırıcılık yöntemine karşı uyardı.

Üst üste dolandırıldı

“İlk gönderdiğim parayı kurtarmak için ödemelerimi yaptım”

Yaşadığı süreci anlatan Ekrem Özpınar “Ben bir telefon ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx