Samsung’dan oyunseverleri heyecanlandıran adım

Samsung, ürün ve hizmet yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Bu sayede geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor ve belirli bir sektörde sorun yaşansa bile şirketin dayanıklılığını koruyor. Örneğin, Güney Koreli teknoloji devi son zamanlarda yeni 49 inç G93SC kavisli OLED 240Hz monitörünü tanıttı. Ancak Samsung’un geleceğe dönük planları burada bitmiyor. Raporlara göre, Samsung, oyun yayın hizmetini bu hafta beta sürümünden çıkaracak. İşte detaylar…

Modern AAA oyunları oynamak istiyorsanız, çözüm oldukça basit. Bütçenizi hazırlayın ve bir konsol veya bilgisayar satın alın, böylece istediğiniz oyunu yüksek ayarlarda oynayabilirsiniz. Ancak bu oldukça maliyetli olabilir ve herkesin buna bütçesi yetmeyebilir. Peki, alternatif nedir? Cevap: bulut oyunları.

Bulut oyunları veya oyun yayıncılığı, kullanıcıların video oyunlarını uzaktaki sunucularda oynamalarına ve bu oyunları doğrudan TV’lere, telefonlara veya bilgisayarlara yayınlamalarına olanak tanır. Bu, oyunları cihazınıza indirmeniz veya kurmanız gerekmediği anlamına gelir ve cihazınız kendi başına çalıştırmaya uygun değilse bile oyunları oynayabilirsiniz.

Samsung’dan oyunseverleri heyecanlandıran adım

Bu yöntem hala başlangıç aşamasında olmasına rağmen giderek popülerleşiyor. Nvidia’nın GeForce Now, Amazon Luna ve Microsoft’un XCloud gibi hizmetler bütçesi sınırlı olan kullanıcılar tarafından giderek daha fazla tercih ediliyor. Örneğin, pandemi sırasında hiç oyun ekipmanım olmamasına rağmen GeForce Now kullanarak 2010 model dizüstü bilgisayarımda Witcher 3 gibi yüksek kaliteli grafik oyunları oynama fırsatım oldu.

Şimdi, Samsung’un Galaxy telefonlarındaki Samsung Oyun Başlatıcısı içerisinde bulut oyunlarını resmen tanıtmayı planladığı söyleniyor. Akıllı telefonların performansı her yeni modelle birlikte artsa da, mobil oyunlar genellikle göreceli olarak “basit” ve düşük grafikler gerektiriyor. Ancak oyuncular, 1000 dolarlık cihazlarında PC/konsol oyunlarına yakın kalitede oyunlar görmek istiyor.

Mevcut iş modeli ve gelir stratejileri nedeniyle, modern oyunları yalnızca birkaç üst düzey cihaz için geliştirmek pratik değil. İşte burada Samsung’un bulut oyun hizmeti devreye giriyor. Şirket, bu modern oyunları oynama imkanı sunarak ürününü daha çekici hale getirme yolunda ilerliyor. Samsung, bir süredir Galaxy telefonlarında bulut oyunları üzerinde denemeler yapıyor.

Ayrıca büyük oyun yayıncılarıyla, oyunlarını platforma tanıtmak üzere görüşmelerde oldukları da söyleniyor. Samsung, diğer bulut oyun sağlayıcılarına göre daha düşük bir hizmet ücreti alacağını belirtti, bu da oyun geliştiricileri için daha cazip bir seçenek olabilir.

Ne yazık ki, yaklaşan hizmet hakkında şu ana kadar belirttiğimizden daha fazla bilgiye sahip değiliz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx