Sanatçılardan Nûdem Durak için çağrı: 2034’e kadar cezaevinde kalmamalı

Aralarında Nobel ödülü sahibi yazar Annie Ernaux’nun da bulunduğu dünya çapında tanınan birçok sanatçı, 8 yıldır cezaevinde bulunan Koma Sorxwin’ın vokalisti Nûdem Durak için adalet çağrısında bulundu.

Türkiye’den Aslı Erdoğan, Pınar Selek ve Ece Temelkuran’ın aralarında bulunduğu sanatçılar, 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Durak’ın serbest bırakılması için bir metin yayımladı. Türkiye’de sanatçılar üzerindeki baskılara dikkat çekilen metinde, Durak’ın “ezilen bir halkın sesini sanatıyla duyurduğu” belirtildi.

Metinde şu ifadeler kullanıldı:

“Nisan 2015’ten beri genç bir Kürt sanatçı hapiste çürüyor. Adı Nûdem Durak’tır. Nûdem Durak sadece sesi ve sanatıyla ezilen bir halkın sesini duyurdu. Cesareti ve fikirleri nedeniyle 19 yıl hapis cezası verildi. 2034’te serbest bırakılması bekleniyor.

Duruşması gerçek bir duruşma değildi. Yalan ifade verdiğini daha sonra itiraf eden bir tanığın beyanları nedeniyle cezalandırıldı. Adalet yerini bulsun Nûdem Durak ‘terörist’ değildir. Nûdem Durak, 2034’te kadar cezaevinde kalmamalı. Onun için ve tüm siyasi tutsaklar için adalet.”

İmzacılar:

Bryan Adams, Tunde Adebimpe, Joseph Andras, Ramin Bahrani, Saleh Bakri, Jeanne Balibar, Frank Barat, Juliette Binoche, Rachida Brakni, Breyten Breytenbach, Eric Cantona, Carmen Castillo, Isabel Coixet, Molly Crabapple, Erri De Luca, Sara Driver, Brian Eno, Aslı Erdoğan, Annie Ernaux, Peter Gabriel, Anouk Grinberg, Robert Guédiguian, Annemarie Jacir, Nicolas Jaar, Jim Jarmusch, Aki Kaurismaki, Talib Kweli, Paul Laverty, Ken Loach, Miriam Margolyes, Emel Mathlouthi, Sepideh Moafi, Thurston Moore, Tom Morello, PEN Afrikaans, Charlie Reid, Arundhati Roy, Mark Ruffalo, Pınar Selek, Shumona Sinha, Ahdaf Soueif, Serj Tankian, Ece Temelkuran, Ana Tijoux, Éric Vuillard, Alice Walker. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx