Tapusu olana 5 yıllık para iadesi yapılacak ‘Milyonlarca tapu sahibini ilgilendiriyor’

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren son dakika emsal kararı ortaya çıktı. Tek tapu sahibi olanların bu listede olanlara para iadesi yapılacağını belirtti.

Türkiye’de tapusu olan kişiler düzenli olarak emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Bu vergi için Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından diğer tüm vergilerde olduğu gibi emlak vergisi muafiyeti hakkı sağlanıyor. Fakat, emlak vergisi muafiyeti hakkı olan vatandaşlar bu hakkın olduğunu bilmiyor. Bu sebepten, ödeme yapan kişilere geriye dönük 5 senelik para iadesi yapılması için emsal karar çıktı.

EMLAK VERGİSİ ÖDEYENLERE YENİ DÜZENLEME

Her yıl düzenli olarak emlak vergisi ödeyen milyonlarca kişinin aslında emlak vergisi mükellefi olmadığı belirlendi. Kamu Denetçiliği Kurumu, KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında aşağıda yer alan listede yer alan kişilere emlak vergisi para iadesi yapılacağını duyurdu. Listedeki kişiler; Emekliler, Ev hanımları, İşi olmayan kişiler, Şehidin dul eşi ve yetimleri, Gaziler ve Engelliler yer aldı.

Sahip oldukları evin tek evi olmaları ve devletin vermiş olduğu maaşın dışında başka hiçbir geliri olmayan sıfır oranlı emlak vergisi olan kişiler bu haktan yararlanacak.

KDK’DAN HANGİ ŞARTLAR İSTENİYOR?

KDK tarafından yapılan açıklamada Bakanlar Kurulunca belirlenecek indirimli vergi oranından, Türkiye’de brüt yüzölçümü 200 m² yi geçmeyen tek meskeni olan veya tek meskenin intifa hakkına sahip bulunan kişiler başvuru yapabilecek. Gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığından ibaret bulunanlar karardan yararlanacak.

Sahip olduğu evin 200 metrekare büyüklüğü aşmaması şartı ile emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığı alan kişilerin emlak vergisi ödemeyecekleri belirtildi.

Güncelleme: 22 Ocak 2024 / 13:26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx