Tarihi olay: Qualcomm etkinliğinde Snapdragon 8 Gen 3’lü Xiaomi 14 gösterildi!

Mobil işlemci pazarının başarılı oyuncularından Qualcomm‘un halihazırda devam eden etkinliğinde ilginç bir olay yaşandı. Şirketin en yeni mobil işlemcisinin tanıtıldığı sırada uzunca bir süredir sızıntılarla gündemden düşmeyen Xiaomi 14 modeli gösterildi. İşte ayrıntılar!

Qualcomm etkinliğinde Xiaomi 14 gösterildi

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3’ün tanıtıldığı sırada sahneye çıkan bir Xiaomi yöneticisi yaklaşan Xiaomi 14’ü resmen gösterdi. Aynı zamanda akıllı telefonun 26 Ekim’de yani yarın tanıtılacağının bir kez daha altı çizildi.

Xiaomi tarafından yapılan son hamleyle yaklaşan amiral gemisi modellerinin tasarımı da resmen gözler önüne serildi. Buna göre akıllı telefonlar dörtlü kamera (üç kamera ve bir LED flaş) kurulumuyla gelecek. Önde ise önceki modellerde de karşımıza çıkan delikli ekran tasarımı yer alıyor. Aynı zamanda ekranın düz bir yapıda olduğunu belirtelim. Kısacası geçmiş sızıntıların büyük oranda doğru çıktığını belirtelim.

Xiaomi 14 serisi Qualcomm’un en yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3’ten güç alacak. 4 nm teknolojisiyle üretilen işlemcide 1 adet 3.3 GHz ARM Cortex-X4, 3 adet 3.2 GHz ARM Cortex-A720, 2 adet 3.0 GHz ARM Cortex-A720 ve 2 adet 2.3 GHz ARM Cortex-A520 çekirdekleri mevcut. Firma yeni yongasında Ray Tracing destekli Adreno 750 grafik birimine yer veriyor.

Yeni işlemcide selefine oranla yüzde 30 performans artışı sağlanıyor. Öte yandan enerji verimliliğinde ise yüzde 20’lik bir artış söz konusu. Öte yandan grafik tarafında yüzde 25’lik daha hızlı görüntü işleme ve aynı şekilde yüzde 25’lik daha fazla enerji verimliliği karşımıza çıkıyor. Dahası, yüzde 40 daha iyi Ray Tracing performansı sunuyor.

Güncelleniyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx