TBMM Dışişleri Komisyonu’nun İsveç’in NATO’ya katılımını görüştüğü toplantısından erteleme kararı çıktı

T24 Haber Merkezi

TBMM Dışişleri Komisyonu, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifini görüşmek üzere TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay başkanlığında toplandı. Komisyona Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar da katıldı. 

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Oktay, toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu. Oktay, Komisyon’un bugün gündeminde 8 uluslararası anlaşma olduğunu aktardı. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Oktay, “(İsveç’in NATO üyeliği) Konuyu tüm komisyon üyelerimizle etraflıca tartışacak nihai kararımızı vereceğiz” dedi. 

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda İsveç’in NATO üyeliği protokolü görüşmeleri, yapılan değerlendirmeler sonrasında bir sonraki toplantıya ertelendi.

Onay süreci için protokolün önce Meclis’in Dışişleri Komisyonu’ndan geçmesi gerekiyor. Protokol, Komisyon’dan geçmesi durumunda genel oturumda oylanacak.

Erdoğan gönderdi, gözler Meclis’te: Onay süreci nasıl işleyecek, siyasi partiler nasıl tutum alabilir?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın protokolü Meclis’e göndermesinin ardından gözler onay sürecine ilişkin sürece çevrildi. 

TIKLAYIN | İsveç’in NATO’ya katılım protokolü Komisyon’da: TBMM’de onay süreci nasıl işleyecek, siyasi partiler nasıl tutum alabilir?

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre; protokolün yürürlüğe girmesi, yani İsveç’in NATO üyeliği için, TBMM Genel Kurulu’nca onaylanması gerekiyor.

Meclis’te uluslararası sözleşmeler yasa teklifleri gibi görüşülüyor ve Meclis’ten geçtiğinde de yasalaşarak, yürürlüğe giriyor.

Katılım protokolü ilk olarak tali komisyon olan (ikincil) TBMM Milli Savunma Komisyonu, daha sonra da esas komisyon olan Dışişleri Komisyonu’nda görüşülecek. Dışişleri Komisyonu’nun, tali komisyonunun yapacağı değişiklik ve önerilere uymak zorunda değil.

Komisyon aşamasının tamamlanmasının ardından, katılım protokolü Genel Kurul gündemine alınacak ve Danışma Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda da görüşülecek. Oylamada nitelikli çoğunluk aranmadığı için, karar yeter sayısı olan 151 milletvekilinin “evet” demesi protokolün onayı için yeterli. AKP’nin protokolü onaylaması için parlamentoda çoğunluğu olsa da, bu tür önemli kararların geniş siyasi destekle alınması tercih ediliyor. O nedenle muhalefetin alacağı tutum da önem kazanıyor.

Türkiye’nin terörle mücadele ve silah ambargosu gibi önemli konulardaki beklentilerini karşılansa da Kuran yakma eylemleri nedeniyle gerek iktidar partisi, gerekse diğer Cumhur İttifakı ortağı siyasi partilerin İsveç’e tepkili olduğu biliniyor. Bu nedenle son seçimlerde AKP ile ittifak yapan Yeniden Refah Partisi, protokole destek vermeyeceğini açıkladı.

AKP yöneticileri, yeni bir karar alınmazsa, bütçe görüşmelerinin yapılacağı Aralık ayı sonuna kadar, protokolün Genel Kurul gündemine alınmasını beklemiyor ve yeni yıla kalma olasılığı yüksek görülüyor.

Erdoğan, protokolü Meclis’e göndermişti

İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ekim’de imzalanarak Meclis’e gönderilmişti.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

“İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilmiştir.”

Erdoğan, İsveç’in üyeliğini onaylamayacağını söylüyordu

Ankara daha önce Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliklerini onaylamayacağını, bu iki ülke terör konusunda gerekli adımları atmadıkları ve istenilen isimleri iade etmedikleri sürece NATO’ya üye olamayacaklarını söylemişti.

Özellikle İsveç’te yapılan Kuran yakma eylemleri Ankara tarafından sert tepkiyle karşılanmıştı. 

Ancak önce Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği onaylandı. Daha sonra da İsveç’in üyeliğini onaylama protokolü Meclis’e gönderilmişti. 

Her iki ülke de NATO üyelik sürecinde terör yasalarında yeni düzenlemeler yaptı ancak Türkiye’ye herhangi bir terör suçlusunun iadesini gerçekleştirmiş değil.

Ancak Türkiye’nin vetoları kaldırarak ABD ile olan 20 milyar dolarlık uçak satışları konusunda ilerleme kaydedebileceği düşünülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx